| MiraTimiriazevskaia a întrebat:

Vreau sa dau la facultatea de automatica si calculatoare in cadrul politehnicii București si am niste intrebari. In primul rand am terminat clasa a 12-a deja si am intrat la inginerie medicala tot in upb dar nu sunt multumit cu facultatea aceasta. Intrebarila sunt: Pot învăța fizica necesara examenului de admitere intr-un an (cu meditații, evident)? Matematica stiu deja foarte bine dar nu am habar de fizica. A doua problema este ca nici programare nu stiu ( am fost profil de stiinte ale naturii). Te ia de la zero cu programarea in primul an? Si pot sa invat programare de unul singur de pe o carte de programare pana la urmatoarea sesiune de admitere? (Sau am nevoie de profesor?) Urmatoarea intrebare ar fi care profil ofera mai multe oportunități de angajare si salarii mai bune, calculatoare si tehnologia informatiei sau igineria sistemelor (si care specializare din cadrul lor)? Cam asta e tot. P.S: Apreciez orice sfat util si presupun ca voi da si funda raspunsului cel mai bun, asa cum e civilizat. Multumesc pentru atentie.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sigur ca poti intr-un an sa pui niste baze in programare... poti chiar sa treci si la un nivel mai serios daca te tii de munca bineinteles. Nu te axa pe teorie, incerca sa pui in practica cat mai mult

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E fizica de baza, cu ceva efort o inveti

legat de programare, da te ia de la zero, insa aproape toti vor sti programare si va fi greu sa tii pasul

| MiraTimiriazevskaia explică (pentru suntserios):

Vad ca ai cunostinta de cauza asa ca repet intrebarea: crezi ca as putea programare (macar cea de bază) in anul pana la urmatoarea admitere de unul singur? Ca macar sa nu fiu complet praf

| Kiwibibilă a răspuns:

laughing)))))))))) Chestia asta cu luarea informatici de la 0 la poli inca merge se pare. Materia la info se "recapitulează" în 2 saptamani, nu sta nimeni sa-ti explice tie informatica de liceu. Gandeste-te ca la automatica si calculatoare sunt numai capete patrate de la mate-info care nu vor avea nevoie. La admitere pentru profilul asta se dau probleme foarte grele si la mate si la fizică (anul asta am auzit ca s-au dat la amandoua discipline din 15 probleme vre 5-6 de olimpiada) deci nu e de joaca.

| MiraTimiriazevskaia explică (pentru Kiwibibilă):

Ikr. Matematica stiu deja la nivel de olimpiadă ^_^. Mai am de invatat fizica si ceva programare pana la sesiunea de admitere 2018. Crezi ca am vreo șansă? E multa materie in informatica de liceu?

| Kiwibibilă a răspuns (pentru MiraTimiriazevskaia):

Nu stiu, abia am terminat a 9-a. Dar la 20 de ani cati cred ca ai presupun ca ai putea recupera materia din 3 ani de liceu cu niste efort.

| MiraTimiriazevskaia explică (pentru Kiwibibilă):

Am 18 happy

| Kiwibibilă a răspuns (pentru MiraTimiriazevskaia):

Uu ești bun de agățat.

| MiraTimiriazevskaia explică (pentru Kiwibibilă):

Lol...nu ma asteptam la raspunsul asta. Thanks ^^