| 0RASPUNS0 a întrebat:

Salut TPU. Vreau sa devin chirurg doar ca mi-e foarte frica de sânge când vad sânge îmi vine rău... exista vreo soluție?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Solutie de curatat pete de sange. big grin

| Violleta2022 a răspuns:

Avand o asemenea fobie de sange, ti-as recomanda sa fii "chirurg de masini" adica mecanic auto, fiindca acolo nu vei avea problema asta.

| 0RASPUNS0 explică (pentru Violleta2022):

Da ce l mai bine e la matură, nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru 0RASPUNS0):

Probabil ca tu stii mai bine si daca matura iti doresti, atunci cine ti se poate impotrivii? happy

| CostinAlamariu a răspuns:

Singura solutie pe care o vad e sa te uiti la cat mai mult sange pana te obisnuiesti. In caz contrar poate ar fi bine sa-ti reorientezi ambitiile de carieră

| raMLesS a răspuns:

O sa-ti treaca frica, dureaza ceva dar poti trece peste orice fobie.
Du-te si tu dupa ce taie bunica-tu o gaina si uita-te la sangele ei, du-te de craciun si uita-te la sangele porcului proaspat taiat, sau chiar si de pasti poti sa mergi dupa ce se taie iedu/mielu sa te uiti la sangele de pe jos, ii poti face chiar si poze sa ai in telefon si din cand in cand sa te mai uiti la elewinking

| 0RASPUNS0 explică (pentru raMLesS):

Nu am nici o frica de alt sânge doar de sângele de om...

| Brizbriz a răspuns:

Ce parere ai de cadavre?
TOTI doctorii fac train pe cadavre, fara nici o exceptie (chiar si psihiatrii)

totusi, solutia e psiholog-ul, pentru ca e o fobie

| Nirvanaaa a răspuns:

Ne spunea un profesor la facultate ca a avut și el un coleg care leșina când vedea sânge. Acum omul practică chirurgie.
Da, poți ajunge. La un moment dat te obișnuiești in facultate.
Când îți iei sânge uita-te cum se recoltează. Uita-te obiectiv. Mergi și donează sânge. Obișnuiește-te sa stai in preajma lui.
Medicul ia mereu contact cu diverse fluide zilnic. Lichide care mai de care. Gândește-te bine la asta, dacă rezisti. Succes!

| mi25 a răspuns:

Nu te lua dupa Violleta, deoarece ea posteaza toate prostiile, numai sa fie pe primul loc.

| 0RASPUNS0 explică (pentru mi25):

Știu comentează mereu=)

| Eireann a răspuns:

Te obisnuiesti. In 6 ani de facultate ai timp sa scapi complet de problema asta.

| LaviniuA a răspuns:

Scuza-ma ca-ti zic, dar asa n-ai sanse.
E ca si cum ai vrea sa devii proctolog si ti-e frica de rah*t.
Chirurgii sunt "oameni" cu sange rece sa stii.