| 0RASPUNS0 a întrebat:

Salut TPU. Vreau sa devin chirurg doar ca mi-e foarte frica de sânge când vad sânge îmi vine rău... exista vreo soluție?

13 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

O sa-ti treaca frica, dureaza ceva dar poti trece peste orice fobie.
Du-te si tu dupa ce taie bunica-tu o gaina si uita-te la sangele ei, du-te de craciun si uita-te la sangele porcului proaspat taiat, sau chiar si de pasti poti sa mergi dupa ce se taie iedu/mielu sa te uiti la sangele de pe jos, ii poti face chiar si poze sa ai in telefon si din cand in cand sa te mai uiti la elewinking

Bula
| Bula a răspuns:

Solutie de curatat pete de sange. big grin

| 0RASPUNS0 explică (pentru raMLesS):

Nu am nici o frica de alt sânge doar de sângele de om...

| LaviniuA a răspuns:

Scuza-ma ca-ti zic, dar asa n-ai sanse.
E ca si cum ai vrea sa devii proctolog si ti-e frica de rah*t.
Chirurgii sunt "oameni" cu sange rece sa stii.

| Violleta2022 a răspuns:

Avand o asemenea fobie de sange, ti-as recomanda sa fii "chirurg de masini" adica mecanic auto, fiindca acolo nu vei avea problema asta.

| 0RASPUNS0 explică (pentru Violleta2022):

Da ce l mai bine e la matură, nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru 0RASPUNS0):

Probabil ca tu stii mai bine si daca matura iti doresti, atunci cine ti se poate impotrivii? happy

| mi25 a răspuns:

Nu te lua dupa Violleta, deoarece ea posteaza toate prostiile, numai sa fie pe primul loc.

| Eireann a răspuns:

Te obisnuiesti. In 6 ani de facultate ai timp sa scapi complet de problema asta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Singura solutie pe care o vad e sa te uiti la cat mai mult sange pana te obisnuiesti. In caz contrar poate ar fi bine sa-ti reorientezi ambitiile de carieră

| Brizbriz a răspuns:

Ce parere ai de cadavre?
TOTI doctorii fac train pe cadavre, fara nici o exceptie (chiar si psihiatrii)

totusi, solutia e psiholog-ul, pentru ca e o fobie

| 0RASPUNS0 explică (pentru mi25):

Știu comentează mereu=)

| Nirvanaaa a răspuns:

Ne spunea un profesor la facultate ca a avut și el un coleg care leșina când vedea sânge. Acum omul practică chirurgie.
Da, poți ajunge. La un moment dat te obișnuiești in facultate.
Când îți iei sânge uita-te cum se recoltează. Uita-te obiectiv. Mergi și donează sânge. Obișnuiește-te sa stai in preajma lui.
Medicul ia mereu contact cu diverse fluide zilnic. Lichide care mai de care. Gândește-te bine la asta, dacă rezisti. Succes!