| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,
Vreau sa devin ofiter de politie, dar nu in Romania!
Tara de preferat ar fi Germania. Fiindca are si o economie buna + alte motive personale.
Problema este ca nu stiu ce sa fac, eu sunt a 11-a, si nu stiu cum pot ajunge pana acolo la Academie.
Si din ce stiu, se poate aplica la politie chiar si fara cetatenie, atat timp cat am EU Citizenship.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Baga limba germana la greu. Poti fi cat de destept dar daca nu cunosti f bine limba tarii respective, mai bine stai acasa.

4 răspunsuri:
| Mopmop a răspuns:

Presupun ca stii limba germana scris si vorbit la perfectie. Daca da cauta pe google site-uri din Germania. Daca nu stii limba la perfectie...ia-ti gandul!

| Navzharah a răspuns (pentru Mopmop):

Nu trebuie perfectie. Trebuie un minim de b1.

| darrio2007 a răspuns (pentru Navzharah):

Pentru linistea ta ar trebui sa fie mai mult de atat.

| NLS a răspuns (pentru Navzharah):

Locuiesc in Germania din 2012, si iti spun din experienta ca fara B2, sau si mai bine C1, nu o sa faci nimic in majoritatea domeniilor (in afara de munca necalificata).
Si ai nevoie de diploma din Romania, chiar si nota conteaza, pentru ca altfel au si ei doritori.

Asa ca cel mai inteligent ar fi sa te ocupi acum exclusiv de invatat, si la final dupe ce ai diploma, sa sacrifici un an pentru a invata limba.
Nu va fi usor sa inveti germana intr-un an, dar nici pe departe impsibil, daca ai vointa.

Eu am folosit un dictionar RO-DE si DE-RO,
cursurile Schritte Plus,
si inca unul ce consta tot din 6 volume, dar am facut doar primul volum...
am ascultat zilnic lectii pe YouTube, canalele din postul anterior,
si am facut un curs de incepatori de 6 luni, si inca o luna intensiv.

Dupa aceea, in campul muncii, am invatat intr-o singura luna mai mult decat in tot anul acela de studiu.