| Marius019930 a întrebat:

Salut tuturor diploma de bacalaureat de anul acesta va fi la fel de buna cu cea diferentiata de anul viitor pentru admiterea la facultate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai trebuie. Am impresia ca ai aflat depre intentia lui E.Andronescu, ministrul MECTS, de a introduce 3 forme de bacalaureat: cel national(la fel ca si acum), cel diferentiat si cel profesional. Doar diploma de la bacalaureatul profesional n-ar fi egala cu celelalte doua, acest tip de bacalaureat este doar pentru cei care nu vor sa continue studiile in invatamantul universitar ci sa obtina o calificare profesionala.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diploma este diploma si oricare este la fel de valabila, indiferent de anul cand a fost obtinuta. Numai bine!

| Marius019930 explică (pentru Ioandelasal):

Hey mersii pentru raspuns. Deci nu ar mai trebuii sa dau din nou pentru un bac nou?

| nush95 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si daca sunt la profil mate-info si nu vreau sa merg la facultate, ce tip de bacalaureat trebuie sa dau?

| Marius019930 explică (pentru nush95):

Mai bine il dai pe cel national ca sa te duci la facultate poate nu anul acesta dar nu se stie niciodata poate te mai razgandesti, oricum cu liceul nu te angajeaza nimeni in domeniu. In plus esti si la un profil in care se invata mult, ar fi pacat sa nu teduciwinking

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru nush95):

Poti sa dai oricare tip, respectiv cel care iti convine mai mult. Asta, bineinteles, daca chiar o sa fie cele 3 tipuri, deocamdata sunt doar propuneri.