| Ericutu1999 a întrebat:

Salut tuturor! in 15 zile am evaluarea nationala la romana si tocesc compuneri. am vrut sa va intreb daca pot toci o pagina de jurnal si sa o pot folosi si la scrisoare? avand in vedere ca in mare parte ii aceeasi chestie

Răspuns Câştigător
| floruits a răspuns:

Bună!

Încă se știe pe ce dată sunt evaluăriile naționale din cauza că profesorii sunt în grevă. Poți să tocești o pagină de jurnal și să o folosești la scrisoare dacă este bună.

O zi bună!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 "in 15 zile am evaluarea nationala" - nu e sigură data

2 "pot toci o pagina de jurnal" - doar dacă te duce

3 "o pagina de jurnal si sa o pot folosi si la scrisoare?" - cu personalizările de rigoare, da

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Degeaba ai evaluarea, profesorii inca sunt in greva nu se stie cand vor inceta greva, asa ca examenele si evaluarile nationale se amîna pentru septembrie

| ReddY25 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pe bune?

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu te sfatuies sa iti faci fise tip rezumat, cu ideile principale si cuvinte cheie, nu sa tocesti.

| 47red a răspuns:

Eu am dat-o anul trecut si m-a ajutat mult sa invat structura iar dupa sa exersez cu multe compuneri de la sub 2 din teste de antrenament si culegeri. happy Nu stiu sigur cat am luat la ultimul subpunct exact ca nu m-am mai dus la scoala sa vad lucrarea cum au adus simularile dar stiu ca singura buba a fost ca nu prea m-am incadrat in cuvinte (mai imi trebuiau 15) si timp

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Ok, înțeleg stresul prin care treci, însă toceala nu ajuta.
Dacă memorezi totul, o sa fie fix asa:
Uiti un cuvant, s-a dus tot șirul.
Lăsați imaginația să zburde, lucrează câte un model( să vezi cum sa așezi în pagina, sa scrii corect, un număr de cuvinte, o tema și asta este tot).
Ca pana la urma, scrisul unei pagini în jurnal nu ar trebui sa fie atât de greu( ex: dacă ai deținut jurnaluri în copilărie și incepeai cu Draga Jurnalule, astăzi eu și prietena mea x am ieșit să ne plimbam în locul y etc" și maxim formulezi ideile cu ce ai făcut și chestii, într-un mod mai potrivit).
Cei care îți corectează nu vor compuneri de zici ca le-a scris Mihai Eminescu, ci imaginația unui copil de 14 ani și modul și simplitatea cum se exprima).
Succes și încă o ultima data, lasă stresul, ca nu e un capăt de lume.