| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor! Mi-ar plăcea sa îmi spună cineva ce este cosmotologia. Toate răspunsurile sunt binevenite! ☺️

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

"cosmotologia" - ai aici detalii:

https://www.youtube.com/watch?v=2tuQ38b99PA

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cosmologia este stiinta care se ocupa cu studiul istoriei cosmosului (universului).
Cosmologia este o ramură a astronomiei care studiază structura, evoluția cosmosului și legile generale care îl conduc.
Ea poate fii studiata in: astronomie, filozofie si religie.
Explicatii mai detaliate, gasesti pe google.

| girly77777 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mersi mult pentru răspuns, știu ce este Cosmologia, dar am citit pe mai multe site-uri ca exista și cosmotologia, de acea am scris cosmotologia și nu Cosmologia?

| JicaContra a răspuns (pentru girly77777):

1. trebuia sa subliniezi, in intrebare "cosmotologia" NU "cosmologie"

0. SUBSCRIU LA CE A SCRIS sierra1, cosmotologia e un lucru extraordinar, sublim as putea spune, DAR LIPSESTE CU DESVARSIRE!
https://www.google.com/search?q=cosmotologia

3. unde ai citit tu?!? "mai multe site-uri" ce ar fi sa postezi 1-2?

| girly77777 a răspuns (pentru JicaContra):

Dacă știi spaniola poți sa citești bine, dacă nu încearcă sa pui pe traductor:
https://www.google.com/......https?/url
O sa mai caut.

Bula
| Bula a răspuns:

Cosmotologia este amestecul tip "struto-camila" dintre cosmologie si cosmetologie, produs de analfabeti functionali.

| girly77777 a răspuns:

In site-urile pe care am citit ca cosmotologia "exista" se vorbea despre astre și dese make up deodată, de acea nu știu ce sa mai cred? Întreb doar pentru ca nu îmi dau seama mai exact ce este.

| Violleta2022 a răspuns (pentru girly77777):

Ai dreptate, am gresit eu

| JicaContra a răspuns (pentru girly77777):

Incet, incet si cu multa atentie, ne dai informatiile cu lingurita, nu toate odata, ca sa nu strici surpriza?!?
daca ai fi spus de la inceput ca, cuvantul e in spaniola, ar fi fost total altceva
https://www.google.com/......ps?/search
pare a fi un nume de firma care produce produse de infrumusetare

iar link-ul tau spune practic, ca e un nume mai kinky pentru un makeup artist

| girly77777 a răspuns (pentru JicaContra):

Raspunsul pentru intrebarea mea toti il stiti: NU EXISTA COSMOTOLOGIA. Cosmotologia a fost un cuvant ''inventat'' de mine si de mama mea intretimp ce ne jucam la un joc in familie, care incepusera de la un joc Fazan la cuvinte inventate de sora mea, iar cand mama a vrut sa spuna cosmetologie la randul ei, ii venisera in minte cosmos si in loc de cosmetologie a spus cosmotologie.
Dupa acea zi am inceput sa imi intreb prietene apropiate de ale mele si de ale mamei mele cu care imi permitea sa le fac glume si toti au raspuns ca este ''studiul cosmosului''.
Putina informatie care am dato a fost falsa. Intrebarea a fost pentru un experiment social, mai exact ca sa vad in ce fel reactioneaza lumea: daca scriu sau spun primul lucru care le trec prin cap sau se informa de pe internet sau alte surse (cum a fost in cazul vostru).
Va multumesc celor care ati raspuns pentru ca m-ati ajutat sa fac in continuare experimentul social si ca ati incercat totusi sa imi ''aratati'' ca nu exista cuvantul mentionat.
Funda ii voi da lui Sierra 1 pentru ca a avut raspunsul care a provocat zambetul si rasul la mai multe persoane.