| invexpo a întrebat:

Salut, unde pot sa plec sa continui studiile dupa scoala profesionala?( electro montor la repararea utilajului electric )

4 răspunsuri:
| Vanesa87 a răspuns:

O tara cu un sistem bine pus la punct ar fi Olanda, in plus nu sunt asa multi romanii incat sa intervina in viata ta personala, exista o regula in occident.axeazate pe carriera/interes, nu pe legarea de prietenii cu semenii tai, asta daca vrei sa faci ceva in viata

| mgtow a răspuns (pentru Vanesa87):

Bine zis, nici eu n-am prieteni in UK si pun deoparte 1500 GBP pe luna, imi fac de cap singur cand am nevoie de ceva

| mgtow a răspuns:

In UK un electromecanic castiga de la 2000 lire in sus dar trebuie sa stii engleza bine program de gravide 8h pe zi de L pana V

| Vanesa87 a răspuns (pentru mgtow):

In Olanda un megatronist sau electromecanic robotizare industriala intr-o fabrica de conserva are un salariu de pornire de 3800e plus bonusuri sporuri etc, ...asta in cazul in care nu mergi pe mana unei firme din Romania unde pe perioada contractuala ajunge sa opreste si pana la 60% din contract, vrb din propria experianta....sunt patita cu mizeriile de romanii si cu istoria tari acesteia care ne trage in jos.(vrb de istoria din 2000 incoa), un electromecanic auto castiga de la 3500e lejer in orase gen den haag amsterdam ( in rootherdam orice salariu este cu minim 30% mai mare, deoarece periculozitatea este mai mare din cauza portului, dar nu reprezinta nici macar 10% din ferentari sau pantelimonul nostru