| Alex_Alex_1998_J0cd a întrebat:

Urmează să încep cursul de instruire pentru SGP la armată.
Fratele meu a avut varicelă acum 3 săptămâni și cred că am luat și eu, dacă am fost repartizat și încadrat pe post la armată pot să nu mă mai primească la curs din cauza asta?
VĂ rog să răspundeți cei care sunteți în domeniu și știți 100% sigur
Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Varicela este o boala in care este necesar sa fii izolat de comunitate. In aceste conditii te pot trimite la curs in alta serie. Nu mai sunt la curent ca am iesit in pensie dar asta este calea logica.

| Alex_Alex_1998_J0cd explică (pentru Salontanul):

Adică să refac vizita medicală, să dau din nou probele și toate cele?

| Alex_Alex_1998_J0cd explică (pentru Salontanul):

Aș vrea să vă mai întreb încă ceva, dacă apuc să încep cursul și fac după, mă țin la infirmerie sau mă elimină din curs?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Alex_Alex_1998_J0cd):

Habar n-am care mai sunt regulile acum! Contagiozitatea se întinde din ultimele 3-5 zile ale fazei de incubaţie până la faza de cruste (cam 14-21 zile). Cred ca este cam mult sa pierzi atata din curs!
Si nu refaci vizita si testele. Acum ai semnat un contract. Vei merge la curs in alta serie. Pana atunci te vei face bine.