| Armi480 a întrebat:

Salut,vi se pare pierdere de un an din viața daca de ex esti respins la admitere la facultatea dorita si stai un an nefăcând alta faculta ca sa dai și anul viitor?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Depinde pentru ce folosești acel timp liber. Dacă îl folosești ca să înveți și să te dezvolți pe plan profesional și personal atunci nu e pierdere de vreme.

9 răspunsuri:
| noname2021 a răspuns:

Nu neaparat dar de fel daca nu intri din prima trebuie sa te stradui mai mult anul viitor iar daca nu o faci atunci da e o pierdere.Trebuie sa fii foarte hotarat si foarte muncitor pentru asta, daca stii ca nu poti, faci altceva.Nu-ti pierde anii aiurea, doar daca chiar iti doresti acea facultate, atunci lupta pentru ea dar daca nici in anul celalalt nu intrii, o lasi balta mai bine.

| Razvan681 a răspuns:

Nu! Un an pierdut e un an în care nu faci absolut nimic. TRĂIEȘTI acel an și nu înseamnă că trebuie să studiezi ca să îl trăiești. Și e avantajos faptul că ai timp să înveți pentru admitere.

| Furnicuta000 a răspuns:

Depinde ce facultate. Daca te referi la medicina nu ai nicio garantie ca vei intra in al doilea an.
Dar daca asta vrei tu sa faci, nu trebuie sa stai degeaba un an. Poti lucra sa capeti experienta (nu conteaza unde), poti face un curs si sa inveti o meserie, poti chiar sa pleci in strainatate pentru o noua experienta si te intorci si cu bani de acolo.

| sierra1 a răspuns:

"i se pare pierdere de un an din viața"

nu, pierderea doar a unui an de studii

| Raducons a răspuns:

Incearca sa rezolvi anul asta, daca nu iese nimic cauta o alternativa, adica o alta facultate asemanatoare, La ce vrei sa dai?
Pierdere nu e pentru ca poti sa lucrezi ceva pana atunci.dar dupa job e mai greu sa renunti ca sa faci facultate la zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! :*
Nu, un an din viata ti-l pierzi daca ti-l petreci in bulau/inchisoare sau prin spitale, in coma.
Vezi ca facultatile mai au si optiunea de invatamant la distanta si la frecventa redusa, nu numai la zi, daca nu prinzi locul dorit, te mai poti reorienta in felul asta. Daca nu prinzi loc la zi, la facultatea dorita, stai un an la FR si te transferi la zi din anul 2. Au fost multi care au facut asa.
De asemenea, va mai fi o sesiune de admiteri dupa sesiunea a doua de bac din toamna. Nu e sfarsitul lumii acum in iulie. Stai chill.
Nimeni nu te opreste sa te inscrii la admitere la doua facultati si sa iti alegi pe urma la care ramai.
Daca vorbim de admitere inseamna ca ai promovat si examenul maturitatii. Felicitari! Si multa bafta in continuare! :*******

| Armi480 explică (pentru Raducons):

La academia de poliție si nu mi-as dori școala de agenți

| Armi480 explică (pentru anonim_4396):

La Academia de poliție nu pot sa aleg și altceva odata ce am ales la zisad si nu prea mai am alte opțiuni

| Raducons a răspuns (pentru Armi480):

Cauta o alternativa gratis (la buget)si la anul dai din nou si renunti daca te accepta la academie. Daca se repeta si la anul ce faci tot dai