| Adrianxhx a întrebat:

Salut!
Vreau sa dau la unibuc la drept!
În ce consta admiterea?
Ce materii?
Plus ce materiale?
Dacă știe cineva as fi recunoscător!

5 răspunsuri:
| newaccountbye a răspuns:

Salut!
Dacă te duci la stat, admiterea consta într-un test grila care conține 100 întrebări cu întrebări de gramatica ( care nu se face in școala, îți trebuie cel puțin/mult 2 ani de pregătire înainte + întrebări de economie. (Parca și latina, nu știu sigur)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hello!
Eu am intrat la drept la unibuc acum cativa ani.
Eu am dat examen din economie si din aspecte ale limbii romane (gramatica, vocabular, etc). Totusi, de anul acesta, structura se va schimba, intrand si 10 sau 20 de intrebari privind rationamentul logic. Eu am facut pregatire cu un an inainte, dar am muncit destul de mult, mai ales la economie. La limba romana am cam tras mata de coada, dar a fost bine in final, am intrat la buget.
Oricum, sunt 100 de intrebari (grila inchisa) si ai timp 4 ore.
Ca fapt divers, stiu ca Dreptul de la Unibuc are o mega reputatie din exterior, dar sa stii ca nu iti baga nimeni in cap. Chiar din contra, sunt niste profesori care par cool in anul I care iti spun ca nu e nimic de tocit, e de gandit. Dar e si mult de tocit, apoi e si mult de gandit.
PS: Examenul ala de admitere e efectiv irelevant in facultate.

| Adrianxhx explică (pentru anonim_4396):

Iti mulțumesc mult pentru răspuns!
Și eu cred ca o sa am probleme la economie dar am pus întrebarea mai ales pentru istorie!
Am auzit ca dau și la istorie și d aia eram îngrijorat!
Și scuza ma ca te întreb dar cum adică e irelevant? happy
Iti mulțumesc încă o data pentru răspuns!

| Adrianxhx explică (pentru newaccountbye):

Mulțumesc pentru răspuns!
Sunt clasa a 11 a sper sa am timp sa ma pregătesc pentru admitere pana în clasa a 12 a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Adrianxhx):

In legatura cu economia, nu te baza cu ceea ce faci la scoala, eu am facut ore suplimentare si trebuia sa merg de cateva ori pe saptamana la 40 de km de orasul meu doar dus. Oricum, nu te ingrijora ca nu intelegi economia, eu am reusit sa fac probleme singur si sa rezolv totul de unul singur doar dupa cateva luni. Dar, cum am spus, acolo e nevoie de munca.
Istorie nu se da, s-a dat prin anii '90. Dar, cum am spus, se da rationament logic. Deci, pentru a vedea tipurile de probleme de la rationament, intra prin august pe site.ul de la drept unibuc si cauta subiectele din 2022.
In privinta lipsei de relevanta a acestei admiteri, sunt mai multe aspecte. In primul rand, fie ca vrei, fie ca nu vrei, uiti mult din ceea ce ai invatat. In plus, profesorii scriu si se exprima (uneori) contra celor ce ai invatat. Mai mult, eu am intrat la buget si sunt cam average cu notele. Am colegi care au intrat la id, au trecut la zi, iar acum sunt printre cei care invata cel mai bine.