| Andrei0986272 a întrebat:

Salut,vreau sa plec ca curier in Germania,am deja un prieten acolo,nu trebuie sa știi limba sau ceva, experiența in condus am ceva, dar ma tem ca nu ma voi descurca acolo?
Ceva sfaturi?

13 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

Munca de curier este destul de grea, programul este lung, de dimineata aduni pachetele in masina, trebuie sa fi foarte organizat. Ai grija le ce firma te angajezi, de obicei iau cu gewerbe [ PFA nemtesc ], nu e ok, mai bine angajat direct la firma. Scanezi pachetul si il dai beneficiarului. Ai mare grija cand lasi pachetele la cutia postala. La sate e mai fain, mai putin de alergat. Dau bacsis bun. Bafta! Ai grija la declararea veniturilor, la asigurarea medicala si mai ales sa nu pleci pana nu ai totul inchis [ asigurare, cont banar, etc. ].

| Andrei0986272 explică (pentru RaduRobertRO):

E mai grea decât sa lucrezi în agricultura?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine te a mintit ca nu trebuie sa stii limba? Acolo in Germania in ce limba vorbesti cu oamenii carora le duci coletul? Ai vazut ca curierul te suna la telefon spune ca ai un colet si te anunta la ce ora vine plus i ti lasa mesaj cu pinul, deci aici in Romania ar fi mai bine sa fi curier unde sti limba, in Germania nu si limba nu sti strazile cum ajungi la adresa unde trebuie dus coletul degeaba sti sa conduci daca toate hartile si Gpsul sunt in germană. Prietenul tau care este acolo stie limba germană?

| Andrei0986272 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu,nu știe germana, scanerul si gps-ul sunt in romana

| Caro34 a răspuns:

Limba trebuie sa o stii cat de cat; acolo traiesti, lucrezi, vei avea colegi etc. si toti vb germana. Ce faci tu cand ei te intreaba ceva? Apoi sunt si chestii de serviciu: sedinte, chestii rapide ce trebuie stiute etc. etc. Invata cateva cuvinte si verbele importante ca sa ai si tu habar despre ce se vorbeste in propozitie. Banuiesc ca vrei sa lucrezi pentru timp indelungat si nu pentru o luna de proba, deci fii cu capul pe umeri si pune mana si invata - nimic in lumea asta ne e dat gratis si fara sacrificii. Apoi ai aparatele unde semneaza clientul pentru pachet sau scrisori; e in germana fiindca ei nu prea iubesc engleza; ce te faci? Preiei pachete, scrisori etc. etc., totul e in germana! Deci? Numai bine!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Caro34):

Limba germana nu o inveti asa usor, este o limba foarte grea, si fara profesor nu faci nimic, ttrebuie inainte de a merge in Germania sa faca aici curs de limba germana incepatori, deci alti bani pe cursuri ca sa stie cît de cît sa vorbeasca daca va invata ceva.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andrei0986272):

Si atunci cum lucreaza el curier in Germania fara sa stie limba?

| Caro34 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Vezi la "Forumul germanilor in "orasul tau""; acolo sunt cursuri mai ieftine. Daca vrei, scrie-mi pe: fericire_carolyne@yahoo.com si-ti trimit un curs pe scurt + caiet de exercitii si te pui si faci zilnic cateva pagini... E pentru incepatori si ai totul! Numai bine!

| IceRope a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Foarte mulți imigranți lucrează în Germania ca șofer livrare colete și corespondență, fără să cunoască limba germană. La Amazon, DHL, etc.
GPS-ul îl folosești cu indicații în limba maternă sau cea engleză, că de-aia există atâta tehnologie pe lumea asta. Ar însemna ca toți șoferii străini care fac livrări în Germania să nu mai meargă la muncă, fiindcă au GPS-ul în limba germană.
Nu mai vorbi prostii. Documentează-te înainte de a face o afirmație.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Caro34):

Dar nu eu vreau sa merg in Germania deci nu sunt interesat de cursuri.Multumesc

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu trebuie sa știi limba sau ceva. Și cum discuți? Prin semne?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cunosti germana si nici experinta la soferie nu ai, dar vrei munca de curier in Germania, care implica experinta la sofat si cunoasterea limbii germane ca sa poti comunica cu nemtii la predarea sau preluarea pachetelor.....eu cred ca jobul asta chiar nu-i de tine!

| darrio2007 a răspuns:

Nu te angajeaza in Germania fara sa cunosti limba, cel putin mediu.