| 5yus a întrebat:

Vreau si eu sa stiu cum poti sa urci in grad la armata, toti pasii daca stiti... pornind de la soldat gradat.

6 răspunsuri:
| egoistdream a răspuns:

Șpagă

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara scoala nu poti avansa mai mult de caporal (soldat, fruntas, caporal). Pentru subofiteri trebuie sa faci o scoala de subofiteri iar pentru ofiteri sa faci o academie militara.

| 5yus explică (pentru Ioandelasal):

Pentru ofiteri unde se face academia, cat timp, trebuie sa ai niste ani cumulati in armata etc?

| 5yus explică (pentru egoistdream):

Merci de sinceritate laughing insa vreau sa cunosc pasii obligatorii happy

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru 5yus):

Sunt mai multe academii, la Bucuresti, Brasov, Sibiu si Constanta. Nu trebuie sa ai ani in armata, doar diploma de bacalaureat si sa reusesti la admitere.
Le gasesti pe toate pe site-ul oficial al MApN si detalii gasesti pe site-ul oficial al fiecareia.

| 5yus explică (pentru Ioandelasal):

Ok multumesc!