| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am 13 ani, cu această perioadă de stat acasă, au venit și idei de cariera și meserie. De ceva timp m-am axat să învăț cât mai multe din antreprenoriat, freelancing și marketing și în continuare învăț. Întrebarea mea este, ce afaceri sunt mai stabile în următorii ani? Și câteva sfaturi despre antreprenoriat

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 13 ani, singurul sfat de care ai nevoie acum, este sa inveti pe rupte, sa intrii la un liceu bun, sa-l termini si sa iei BACul, ca timp de planuri de cariear si meserii, ai prin clasa 11-12.
Focus pe examenul de capacitate acum, ca asta este urgenta!

| Alverto a răspuns (pentru Violleta2022):

Gândire a cuiva care nu are habar despre ce este vorba în antreprenoriat.
Toți spuneți același lucru, învață, liceu, facultate... Pentru ce? Pentru a deveni un ANGAJAT, cu un salariu decent? Ei bine nu vreau asta, daca așa vreți dvs, să trăiți în România, ca angajat, alegerea dvs... Eu vreau sa devin propriul șef. Nu cred că înțelegeți, o seară faină!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alverto):

Sunt angajator! Am propria firma si angajati si am o varsta consiederabila, nu 13 anisori ca tine.
Asadar, ia de invata, daca vrei sa ajungi verodata ceva si lasa aroganta, ca nu te ajuta cu nimic.

| Alverto a răspuns (pentru Violleta2022):

Spune-mi ce firmă conduci, sunt curios. Cu o astfel de mentalitate...

Spune-mi unde am fost arogant?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alverto):

Mai baitel, nu voi da amanunte personale pe un forum online, dar am prieteni pe forum care ma cunosc si stiu ce firma am si ca sunt in occident de 30 de ani (am dubla cetatenie).

La anisorii tai, fa-ti planuri cum sa intrii la un liceu bun si dupa aceea mai vorbim. Lasa aroganta si tupeul cu adultii de pe forum, ca nu-ti fac cinste nici tie si nici parintilor care te-au crescut si educat.

| Alverto a răspuns (pentru Violleta2022):

Ești angajator 100% nu înțelegi nimic din ce înseamnă antreprenoriatul și freelancingul. Cine te-a întrebat de "afacerea" ta? Ai dovedit mai sus că faci referire la faptul că copiii nu au voie sa se gândească la astfel de domeni, din cauza anilor... Hai să îți spun ceva "marketingul este pentru orice vârstă" te crezi superioara doar pentru că ești mai mare, jalnic!
Ai crescut pe acest criteriu "învață și vei ajunge sus" țin să îți aduc aminte că din acest deceniu ce pune baza pe cum te duce capul, nu ce cunoștințe ai. Nu am ce să îți fac, așa ai crescut tu în acea perioadă comunistă. Ceea ce numești tu firmă, e doar un simplu magazin, mi-am dat seama din cum gândești. Mă, daca tu ai auzit de la Maria, de la Ioana, de la Consânzeaza că orice incult fără cunoștințe în domeniu poate să își deschidă în chiosc de colț, ce ai zis tu-> " ba și eu pot sa fac asta" Tu nici măcar nu ești atenta la cum scrii, cum te poți numi afaceristă rolling on the floor)))) Foarte jalnic. Să nu îmi spui acum că tu conduci și Life Care? rolling on the floor) am discutat civilizat cu tine, și tu mă iei cu băiețel, serios? Tot eu sunt cel arogant. JALNIC!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alverto):

Am mai explicat aici ca lucrez cu angajati locali dar si freelanceri pe care-o platesc la greu, in dolari, fiindca-s proiecte mari, nu joaca de copilas.
Nu are importanta cum scriu, ca-s plecata de o viata din tara si engleza a devenit principala limba folosita.
Dar nu ma cert cu un copilas ca tine, ca oricum esti incapabil sa intelegi ce vorbesc.
Iti dau un singur sfat: pune mana si rupe cartea, ca aia este vitala acum, nu planuri de viitor pentru cand vei avea 18 ani.
Lasa aroganta si invata sa fii mai respectuos, ca vei fii trantit iute, calvarul incepand chiar de la liceu.
Hai cu succes la examenul de capacitate si la invatat bunul simt si respectul!

| Crisstinayy12 a răspuns (pentru Violleta2022):

La ce te ajuta sa inveti pe rupte? Sa devii un neghiob? Foarte multe te invata scoala. ce sa zic! Baiatul asta macar invata ce ii place. I-auzi la ea... urgenta big grin

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Te lupti cu morile de vant. Nu poti schimba gandirea tinerilor de azi, care vor sa aiba totul dar fara sa-si bata capul.

| andreea567890123 a răspuns:

Crede-mă, niciuna din cele mentionate nu iti va aduce un trai bun, dar poate nici un loc de munca.

Stiu o persoană care a terminat marketing, lucrează la un magazin ca vanzatoare.

si celelalte doua sunt tot la fel pe care le ai menționat.

Eu cand aveam 13 ani nici nu ma gândeam la asta. De abia acum m-am decis in a10a.

Tu mai întâi ia nota in evaluarea națională, du-te la un profil bun, iti recomand real, si din a9a ai tot timpul sa te gândesti la asta. Plus ca gândirea de a7a se va schimba in a9a, vei gândi mult mai altfel pentru meserii.

Aa, da si daca mai vrei sa vezi pareri, cauta de ex" antreprenoriat pareri " pe google sau " marketing pareri" pe google. Vei gasi o grămadă de pareri si poate iti vei creea si tu una.

| Alverto a răspuns (pentru darrio2007):

Așa este, chiar nu am cum să discut cu voi, mai bine nu mai vorbesc. școala scoate doar roboți/oi/angajați, nu te învață cum să începi o afacere, crezi că oricine care are numai 10 știe cum să se descurce în lume?

| Alverto a răspuns (pentru andreea567890123):

Ok, cum zici tu

| darrio2007 a răspuns (pentru Alverto):

Peste cativa ani vei gandi altfel.

| Alverto a răspuns (pentru darrio2007):

Ok ok cum zici tu