| CaptainConflict a întrebat:

Am decis să postez aici pentru că am o dilemă. Sunt pe clasa a VIII-a și nu știu ce profil să îmi aleg. Se spune că de la cel real apar mai multe posibilități pentru o carieră decât la restul, însă eu nu am nicio treabă cu matematica, fizica, biologia etc. Astfel, simt că dacă aleg profilul real, o să mă termine 4 ani cu aceste materii. În același timp, dacă îl aleg pe cel uman, simt că n-o să am ce slujbă să aleg.
Sincer, cele mai interesante profiluri mi se par cel de științe sociale și cel economic, însă nu știu ce job-uri sunt valabile. Mă puteți ajuta?

Răspuns Câştigător
| xandra0301 a răspuns:

Eu sunt pe științe sociale și nu contează deloc ce profil alegi, contează mai mult facultatea. Bine, acum nici nu poți sa te faci veterinar dacă tu ești pe ss și n-ai treaba cu biologia.
Doar când te gândești la "științe sociale" te gândești la joburi d astea legate de societate laughing
Cele mai potrivite facultăți pentru acest profil, după părerea mea sunt, Facultatea de Sociologie, Psihilogie, Jurnalism, Litere, Studii politice, poți sa mergi și pe ceva legat de economie pentru ca faci matematica pana in a12a.
Uite un mic exemplu, eu vreau sa dau la Sociologie la Resurse umane și la SNSPA la Studii politice sau Management.
Și ca sa vezi ca nu contează deloc profilul, prietena mea care este pe științe ale naturii vrea sa dea la jurnalism.
Totuși, îți recomand studii sociale pentru ca trebuie sa tocesti, nu trebuie sa ți bati capul și ai un program foarte aerisit.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate esti IN clasa a VIII_a, ca nu poti fii "PE" clasa!
Profilul si cariera ti-o alegi in functid e preferinta persoanala, nu in functie de ce aleg altii, fiindca este munca ta, pentru urmatorii 50 de ani.
Din pacate, nu exista joburi, ca dupa terminare scolii sau unei facultati, nu se vien cu repartitie la munca, ci cu o lupta acerba sa-ti cauti singur, iar daca ai medici foarte mari, ai si sanse mult mai mari sa-ti gasesti.
Alege acum cu intelepciune, ceea ce vrei sa faci in urmatorii 50 de ani!

La liceul economic sunt 2 profile: alimentar si contabilitate.
- la profilul alimentar sunt: bucatari, ospatari, cofetari, patiseri etc.
- la profilul contabilitate, faci foarte multa matematica fiindca de acolo se iese contabil si mananci multa, foarte multa matematica pe paine, ca asta-i jobul!

La profilul

| CaptainConflict explică (pentru xandra0301):

Mulțumesc pentru ajutor!

| CaptainConflict explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc!

| andreea567890123 a răspuns:

Buna!
Eu sunt clasa a9a, profil stiinte ale naturii.
Si eu am avut aceeași dilemă anul trecut. Nu stiam ce sa aleg, ss sau stiinte ale naturii.

Iti spun cu mare drag, alege stiinte ale naturii. Într-adevăr, e greu, dar ai la ce facultati sa te duci. De la stiinte sociale nu prea ai facultăți bune, crede-ma.

SNSPA, ASE, PSIHOLOGIE, SOCIOLOGIE, MANAGEMENT NU SUNT FACULTATI BUNE, NU SUNT.

Cauta un pic pe internet despre aceste facultăți, multi care termina această facultate nu ajung bine, adică ajung, în general, în șomajwinking

De la stiinte ale naturii, poti sa te duci la specializări de la umf bune, medicina, politehnica.

In a9a, la stiinte ale naturii, ai 4 ore de mate, 3 ore fizică, 2 chimie, 2 biologie, 2 TIC, 2INFO.
La fel si in a10a.

In a11a, vei avea 4 ore mate, 4 romana, 3 fizică, 3 chimie, 3 biologie, 1 TIC si fără info.

Eu una sunt extrem de bucuroasă că am ales acest profil, deoarece daca eram la sociale cred ca imi umpleam capul cu niste prostii happy

Gândește-te ca la sociale ai 3 ore de engleza, 3 de logică, 1 de mate, 5 de romana.

O sa iti placa mai mult stiinte ale naturii, la stiinte sociale vei simti ca dormi pe tine