| Paul0720 a întrebat:

Salutare, am o intrebare:
Are cineva o idee ce ar trebui sa fac sau sa implinesc ca sa pot deveni pompier in Germania? ( sunt doar de doua luni stabiit)

4 răspunsuri:
| Irinelp a răspuns:

Doar 2 luni nu este suficient, trebuie să vorbești și să scrii bine germana, trebuie să ai diplomă de bacalaureat, și trebuie să vorbești și engleza căci în toate meseriile de urgență se cere limba engleză, trebuie să ai minim 18 ani și maximum 27.

| Paul0720 explică (pentru Irinelp):

Bun, si ca pompier nu iti trebuie cetatenie, nu?

| Irinelp a răspuns (pentru Paul0720):

Depinde, în mod normal da trebuie cetățenia dar poate doar dacă nu ești european, nu știu sigur, ai putea întreba la cazarma de pompieri din orașul unde ești.

| Paul0720 explică (pentru Irinelp):

Ok, mulțumesc!