| ionut19971 a întrebat:

Salutare, am si eu intrebare, daca job-ul pe care il am in momentul asta, m-a inscris la cursul de stivuitorist si as vrea sa plec, pot sa iau si diploma de stivuitorist, adica cum se procedeaza? Ca nu stiu, multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Diploma de stivuitor este personala, a ta. Da, poti sa o iei, iar firma este obligata sa ti-o dea. Daca nu ti-o da, fa plangere la ITM.

4 răspunsuri:
| ionut19971 explică (pentru mi25):

Si dupa cat timp pot sa o iau fara sa platesc? un an de cand am luat examenul sau un an de cand am la locul de munca?

| mi25 a răspuns (pentru ionut19971):

La lichidare trebuie sa-ti elibereze toate actele personale. Daca nu vor sa ti-o dea cand o ceri verbal, faci cerere la firma in scris in dublu exemplar: un exemplar il depui la firma (secretariat), iar pe celalalt sa-ti semneze de primire a primului exemplar si ramane la tine.
Daca nu iti primeste sau nu iti semneaza de primirea cererii, o trimiti prin posta cu confirmare de primire. Astepti 30 de zile si apoi faci plangere la ITM.
De plata a cursului este vorba doar daca ai semnat ca vei lucra o perioada in acea meserie. Plata cursului nu se raporteaza la eliberarea diplomei. Daca exista ceva reglementare interna in acest sens, acest lucru se va face ori iti elibereaza diploma ori nu.

| ionut19971 explică (pentru mi25):

Deci trebuie sa ma uit in contract sa vad daca scrie daca este nedeterminat sau ca lucrez doar pe o perioada anume? si pana la urma este de cand am inceput curusul?

| mi25 a răspuns (pentru ionut19971):

Nu, nu mai inteles.
Nici un angajator nu va trimite o persoana la un curs de specializare pe banii lui, atunci cand contractul este pe perioada determinata, decat in cazuri deosebite.
Eu ma refeream la altceva. Angajatorul poate sa te trimita la un curs, conditionand plata acestuia cu obligatia ca ulterior absolvirii cursului sa lucrezi cel putin o perioada de 2 sau mai multi ani la el, in caz contrar sa fii nevoit sa platesti costurile cursului si eventualele indemnizatii pe care ti le-a platit pe timpul acestuia.