| Costelus710 a întrebat:

Salutare, cam ce preț ar trebui sa iau pentru editare video?
Detalii : Niste video-uri de 3 ore să le fac într-un videoclip final de maxim 1 ora, cut-uri, text, zoom pe alocuri, muzica de fundal, speed-up *e vorba despre un tutorial de make-up*
Ce părere aveți, cam care ar fi un preț corect?
Mulțumesc, dau funda

Răspuns Câştigător
| MingDynasty a răspuns:

Depinde de cât de bun e rezultatul final si câte ore de muncă ai peste 100 lei in general si maxim 300 lei mai mult nu ar trebui sa iei. dacă lucrezi 3 ore la el de exemplu poti să iei 150 lei 50 lei ora, dar dacă muncesti 5 ore e ok 300 lei.

M-am uitat incă o dată pe cerintă si dac bagi si muzica si bagi si text subritări la aproape tot videoclipul meriti 300 lei.(daca bagi subritări/text doar pe 10 min din videoclip pretul poate sa mai scadă)
Nu ma pricep la asa ceva pentru că nu am facut asa ceva.Dar stiu că e ceva de muncă.

5 răspunsuri:
| InYourMind a răspuns:

25 lei

| johnnny123 a răspuns:

De unde vrei sa stim noi care este pretul corect pentru tine?
Asta depinde de foarte multi factori: cat de bun esti, cat timp iti va lua proiectul, cati bani ai investit in echipamente si software, ce buget are clientul, etc

Sunt oameni care se multumesc cu 10 euro pe ora, sunt oameni care vor 50, sunt oameni care vor 100.

| Costelus710 explică (pentru johnnny123):

Am specificat că nu-s cine știe ce cerințe, un video basic doar că foarte lung. Eu sunt un editor ieftin
Cam care crezi că ar fi un preț echitabil așa după tine?

| johnnny123 a răspuns (pentru Costelus710):

Habar n-am care ar fi un pret echitabil daca nu te cunosc nici pe tine, nici pe client, nici proiectul.

De ce nu-ti stabilesti singur un pret/ora? Asta ti-ar usura foarte mult munca de a cota proiecte. Nu trebuie decat sa-i spui clientului "pretul meu este x pe ora, iar proiectul dureaza y ore"

| NLS a răspuns:

In afara de ce a punctat colegul, exista si persoane care tin cont de de valoarea "clientului" pe piata.
Sau capacitatea lui de plata, altfel spus.
Desi acest lucru nu e chiar fair-play, pentru ca reprezinta discriminare.
Insa se practica deseori, e un "contract" liber negociat,
deci nimeni nu incalca legea.

Acesta e principalul tau mijloc de venit?
Daca da, se presupune ca el nu e/nu va fi singurul tau client, si doresti sa iti faca reclama mai departe, deci nu urca prea sus.