| anonim_4396 a întrebat:

Salutare colegi din nou, am decis, din cauza faptului că nu am luat diploma de bacalaureat (dar o iau la anul) să mă înscriu la școala postliceală sanitară (asistență medicală). la școala unde mă duc eu sunt 3 opțiuni:
1.Generalist
2.Farmacie (care este exclus)
3.Balneokinetofizioterapie
Îmi puteți explica vă rog mai in detaliu, și ce meserii pot avea pe viitor? Ce profile sunt mai exact, să știu ce stradă să urmez din cele pe care le am la dispoziție, ambulanțier sau Smurd cred că nu se poate...
M-ați ajuta deosebit de mult, vă mulțumesc!

18 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Ma întreb oare de ce ii zice asietent si nu medic thinking

| darctron a răspuns (pentru Catrice):

Ce vrei să spui? asistenții fac ce face și un medic?

| aaanamariaaa a răspuns:

Mergi pe specializare asistent medical generalist, este cea mai de folos și poți sa lucrezi pe orice secție vrei tu în spital ( interne, orl, oftalmologie, ATI, UPU, cardiologie, radiologie, pe ambulanta etc) asta dacă vrei sa lucrezi in spital, daca nu găsești la clinici private, policlinici, cabinet de stomatologie, clinica de înfrumusețare, laborator de analize medicale, asistent la scoala(liceu/gradinita), azile de bătrâni etc deci ai multe locuri de unde alege. Pe când la asistenta de farmacie poți lucra doar la farmacie în oraș, în spital( de stat sau privat) și cam atât, cred ca la fabrici de medicamente sau ceva dar sincer nu am prea auzit pe nimeni sa lucreze la una. Iar la specializarea de balneofiziokinetoteraptie, la fel, poți lucra în spital la secție de recuperare, ori la clinica de specialitate ori sa iti deschizi tu la privat un cabinet unde sa practici ( gen propriul tău șef, afacerea ta) sau la clinici de înfrumusețare pe partea de masaj. Cam atât din ce știu. Sfatul meu este tor asistent generalist sa alegi. Te gândești și vezi cam ce te ar tenta. Vorbește și cu părinții tăi și vezi ce zic și ei, dar mai important este ce crezi tu ca e mai bine și ti ar place. Bafta!

| darctron a răspuns (pentru aaanamariaaa):

Eu varianta 1 absolut era ambulanțier, Smurd sau descarcerare dar credeam că nu se poate cu genul ăsta de școală

| aaanamariaaa a răspuns (pentru darctron):

Ambulantier da, iti mai trebuie permis și vechime câțiva ani nu mai știu sigur cat, cred ca 3. Nu știu dacă se poate ca debutant. Adică fără sa ai vechime ca șofer. La smurd cred ca trebuie academia de politie sau ceva de genul, nu stiu și nici nu vreau sa te induc în eroare. Oricum, înscrie te la postliceala ca in 3 ani o sa afli tot ce vrei, de pe la angajați, profesori etc.

| darctron a răspuns (pentru aaanamariaaa):

Am permis de 2 ani, am să-ți urmez sfaturile, mulțumesc mult!

| gabicoo a răspuns:

De ce ești așa de sigur că la anul vei lua bacalaureatul?
Anul ăsta programa pentru examenul de bacalaureat a fost redusă la anul va fi toată!
Mai întâi ia bacalaureatul și mai apoi te poți gândi la continuarea studiilor!

| aaanamariaaa a răspuns (pentru darctron):

Cu drag. Dar nu contează de cati ani ai permisul ci dacă ai vechime in munca ( dacă ai lucrat ca șofer, fie ca livrezi pâine, alte alimente, materiale de construcții etc, totul este ca pe cartea de munca sa fii rrecut ca SOFER. Si categoria B, si C sa le ai. O sa ma interesez mai târziu sa vad dacă se poate și fără sa ai vechime și o sa revin cu un răspuns. Apropo sa nu te lași descurajat. Nu lua în seama ce zice unu sau altul.

| darctron a răspuns (pentru gabicoo):

și un an stau cu *** in aer

| gabicoo a răspuns (pentru darctron):

Îți găsești ceva de lucru!
De muncă se găsește! Chef să ai!

| Catrice a răspuns (pentru darctron):

Nu știu de unde ai scos-o, dar e total eronat.

| Catrice a răspuns (pentru aaanamariaaa):

Smurd și academia...baba și mitraliera laughing
Pe ambulanta ai nevoie ca și brancardier de cursuri de pregătire cu sau fără școală de asistenți, ca asistent logic ca postliceala sau facultate.

| gabicoo a răspuns:

A fost redusă din cauza pandemiei!
Se revine la programa de dinainte de pandemie!

| gabicoo a răspuns:

Știrea e din iunie! Între timp stimabilul a făcut stânga împrejur și a luat decizia ca examenul de bacalaureat să se desfășoare în baza programei din 2011!
Asta ne-au comunicat astăzi la consfatuirea cu cadrele didactice ținută de ISJ!

| gabicoo a răspuns:

Să știi că și Funeriu a fost un tâmpit! Actuala lege a educației el a făcut-o! El a permis intrarea în învățământ a tuturor nulităților! A pus un articol în lege prin care li se permite unora care nu s-au titularizat prin examen național să se titularizeze la nivelul școlii și să intre astfel în învățământ pe ușa din dos! Adică unul, fără pile, care ia nota 9.30 la titularizare nu prinde post, iar altul cu pile, care ia 7.00 se titularizeaza! Am aproape 30 de ani vechime în învățământ și peste 50 de ani de viață și am văzut multe!
Singurul lucru bun pe care pot să-l pun in dreptul lui Funeriu e acela că a introdus camere video la examene! Dar cum românul este inventiv a găsit alte metode de fraudare!

Despre Tâmpeanu numai de bine! Nu cred că mai are loc în frigider așa că mă abțin!

| gabicoo a răspuns:

Te înșeli! Conform legii programa pentru examenul de bacalaureat și evaluarea națională se anunța inainte de începerea anului școlar! Ca să știe elevii ce trebuie să învețe și profesorii cum să-și planifice materia!

| gabicoo a răspuns:

Programa e cea din 2011! E cea aflată în vigoare și înainte de pandemie!
Subiectele se elaborează in baza programei! Ele pot fi foarte grele sau banal de ușoare!
În 2022 și 2022 au fost extrem de ușoare și rezultatele foarte bune, ca să acopere eșecul școlii online. În 2023 vor fi un pic mai grele pentru că nu e an electoral! Iar în 2024 vor fi ușoare cu rezultate foarte bune ca urmare a succesului implementării noii legi a educației!
Cum am scris mai sus: am aproape 30 de ani de învățământ și lucrurile astea se petrec ciclic!
Învățământul e in hazna și haznaua e aproape plină! La asta se referea Câmpeanu când spunea că s-a făcut performanta și cu veceul in curte!
El e doctor în ape uzate provenite de la fermele de vaci și crescătoriile de păsări! Zoaie cum ar veni! Nu mai știu cine a spus asta!

| gabicoo a răspuns:

Când înjuri pe cineva se spune că i se umple frigiderul de aia am zis numai de bine că are frigiderul plin!