| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, daca nu am un an experiență în șofat mă pot angaja ca si curier (pe 3, 5t)?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu mai putin de un an experienta nimeni nu te va angaja ca sofer profesionist.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, soferii fara experinta nu pot fii angajati ca curieri sau soferi profesionisti.
Cauta-ti ceva de munca fara soferie, ceva ce ai calificare sau te pricepui f bine.

| Simpatic a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Interesant! Am văzut ca și la fan Courier se cere 1 an experiență. Însă acestă experiență unde să o capeți?

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

In circulatie, ca incepator.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Și dacă nu ai mașină? Ce facem? Șoferii de tir prind experiență conducând tirul. Tirul firmei, nu tirul fiecăruia de acasă. Mai sunt cei care își iau permisul pentru a găsi un loc de muncă pe baza permisului, deși ei nu dețin autiturism, însă nu pot trece de "experiența" care se cere. La câte criterii se cer, cumva direct din burta mamei să ieși cu diploma în mână și calificat în 10 domenii.

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu poti demonstra ca ai deja experienta minima ceruta, atunci nu te vor angaja.
Firma nu-si asuma riscul eventualelor pagube provocate de tine, din lipsa de experienta.
Sunt multi care conduc de mai mult timp, pe ei le cauta la angajare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Am un prieten sau, mă rog... Un fost prieten care a făcut școala de șoferi și a lucrat șofer la dedeman. Atunci nu avea experiență, în afara de mașina condusă la examen nu a condus vreodată și l-au angajat. Adevărat că de multe ori era supărat pentru ca nu lua banii suficienți din pricina oglinzilor pe care le tot lăsa în drum sau alte mici pagube provocate mașinii. Ultima data când am auzit de el, lucra șofer de tir în Spania. Deci se poate, numai ca nu se vrea. Muncești pe nimic o perioadă, până prinzi experiență, apoi muncești pe bani mulți în străinătate. Și dacă provoci o pagubă mașinii oricum tot salariatul o plătește pentru ca ii trage din salariu. Acum depinde și vina căruia a fost într-un eventual accident, de asta sunt practice camerele de bord. Nu de fiecare dată cel începător greșește.

| McGregor788 a răspuns:

Dar ca si livrator la o firma de delivery la o pizzerie as avea șanse? Nu cu mașina personală.

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

La interviu, intre primele intrebari va fi: cati kilometrii si pe ce drumuri ai condus de cand ai luat carnetul.
Daca te angajeaza, va fi pe perioada de incercare. In acel timp trebuie sa faci diferite traseuri, iar la sfarsitul perioadei de proba veti face un contract plin.
Daca nu ai masina, atunci inseamna ca nu prea ai nici minima experienta de condus, necesar.
Poate vei avea totusi noroc si te vor angaja. In acest caz intr-adevar vei capata experienta.