| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare!
Eu caut un job si unul a zis că pot lucra ca postas si a zis că îmi trebuie 10 clase si eu am 12!
Am 19 ani si de abia am iesit de pe bancile scolii si vara am lucrat pe litoral ca debarator!
E grea meseria de postas?
Pot folosi Gps-ul dacă nu stiu toate străzile?
Care ore se lucreaza pe zi si pe saptamana?
Dacă vin ploile ce fac?
Presupun că lucrez la stat si e mult mai sigur si imi trece norma intrega, si il pot considera un job stabil!

11 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Dai inainte cu gps, bicicleta daca vrei, pelerina de ploaie, bocanci impermeabili. full time job.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca postas sau curier este foarte usor.
Sofezi o masina si transporti pachete.
Iei pachete de la depozit si le duci acasa la oameni. Trebuei doar sa inveti sa scanezi pachetele si sa ceri buletinul si banii, celor care au de paltit pachetele.

| nyoentox2002 explică (pentru dinaprilie):

Pai full time adică 8 ore nu 12 cum se lucreaza de obicei

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Dar eu nu am permis

| Violleta2022 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Postas cu bicicleta sau carutul in mana, in cazul asta.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Este grea ca este frig si bani putini, cauta o firma multinationala si lucreaza acolo, cel putin e cald si este usor si banii mai mult decat la postas

| dinaprilie a răspuns (pentru nyoentox2002):

Peste 8 ore esti remunerat in plus. Si nu poate fi prea mult de 12 ore lucra d cel putin cu acte in regula cum se spune.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu te lua dupa Jassmina! Cum spun oltenii: "zonește", adica vorbeste fara sa stie. Postasul n-are masina. Duce doar plicurile si banii cu bicicleta. Masini au doar cei de la curierat. E destul de grea meseria de postas dar pica si ciubucuri mici si dese. Sunt inca multi care primesc pensiile prin ei.

| Celcestietot a răspuns (pentru nyoentox2002):

N-ai nevoie de masina in mod special.

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Sau pe jos

| nyoentox2002 explică (pentru LasleaIoan1972):

Si patronul isi bate joc de tine, te freacă cum vrea el, cand i se scoală te dă afara, sunt patroni care nici nu iti pune pe cartea de munca decat jumătate de normă!