| Cupă_Daniel_1992 a întrebat:

Salutare, grup!
Mă gândeam la un al doilea job sau, după pensionare, să devin antrenor de fotbal. Pur și simplu ador fotbalul și tot ceea ce înseamnă el, doar că fiind copil, părinții mei nu m-au lăsat să-mi urmez visul, iar acum, la 31 de ani e prea târziu să mai pot juca fotbal decât la nivel de "sunday league player ????"...
Ce pași ar trebui urmați pentru o carieră în antrenorat? De la zero, că nu am studii în domeniul ăsta.
Menționez că în prezent sunt polițist și cam singura profesie pe care aș avea voie să o desfășor este cea de profesor și cam atât.

5 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

La Brașov Facultatea de educație fizică și sport are profil SPM (sport și performanță motrică) pe care dacă o absolvi și îți alegi fotbalul ca licență poți antrena.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa pensioanrea nu te mai ia nimeni ca antrenor, asta este clar.
Fa acum o facultate de Educatie Fizica si Sport, ca sa poti iesi "antrenor" sau profesor de sport.

| Ilovedinero a răspuns:

CNFPA are curs formare antrenori fotbal insa nu vei putea antrena in liga miga deoarece sa fii in superliga iti trebuie un trecut destul de spectaculor in fotbal deci liga a 3a a 4a. Daca muncesti mult poate si a 2a

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru Ilovedinero):

Mi-ar fi suficient! Efectiv, ador fotbalul!

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru Violleta2022):

Eee, da... La diviziile inferioare nu se prea ține cont. Plus de asta, antrenorul călit e cam după 40-50 de ani.