| ovidiumarian a întrebat:

Salutare!

Lucrez în MAPN, de aproximativ 3 ani, ca maistru militar.
Vreau sa fac o schimbare și sa devin pompier.
Care sunt pasii pe care ar trebui sa-i fac, ținând cont ca nu am încheiat contractul cu mapn, fiind de 8 ani?

Orice sfat m-ar putea ajuta.

  Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Parca pompierii sunt tot militari

| ovidiumarian explică (pentru Zuzu1991):

Da, asa e.
Nu pot face trecerea prin transfer între ministere.
Ar trebui sa mi dau demisia și apoi sa urmez scoala de formare sof.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După 8 ani, sau plătești la MAPN școlarizarea și ești liber. Dar cu această shcimbare în cv s-ar putea să te refuze la pompieri.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Fa o cerere la Comandamentul pompierilor. Poti sa mergi si la Grupul de pompieri din judet si sa te interesezi. Cunosc militari care au facut acest lucru. Mai ales daca au nevoie de specialitatea ta.