| AllexTheWolf a întrebat:

Mă gândeam să urmez Facultatea de Litere pe engleză - norvegiană, însă am o nelămurire în privința asta. Am o cunoștință care este la engleză - franceză și a dat admitere la franceză și engleză. Același tipar este folosit și la engleză - norvegiană? Găsisem tot pe TPU un răspuns în care se spunea că admiterea se dă la limba română și la limba engleză, iar norvegiana o faci de la 0 în facultate. Nu știu ce să mai înțeleg. Poate să-mi spună cineva, concret, cum se procedează și la ce materii se dă admiterea? Mulțumesc anticipat.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ar trebui sa nu trebuiasca sa dai la norvegiana ca pana la urma n-aveai de unde s-o inveti din moment ce nu se face in scoala

| Bondarel99 a răspuns:

Daca exista clase de incepatori la norvegiana nu are cum sa te puna sa dai examen la limba asta.
Scopul examenului e sa vada ca esti capabil sa intelegi o limba straina (oricare).
Oricum informatii exacte gasesti pe site-ul facultatii.

| AllexTheWolf explică (pentru Bondarel99):

Am tot încercat să caut, dar majoritatea detaliilor pe site sunt vagi și am zis să întreb și aici. De exemplu scria că admiterea se dă la o limbă. Nu specifica dacă engleză, sau norvegiană. Mulțumesc de răspuns!

| Bondarel99 a răspuns (pentru AllexTheWolf):

Inseamna ca e la alegere. Dar daca faci engleza avansat si norvegiana incepator atunci dai engleza.

| AllexTheWolf explică (pentru Bondarel99):

Perfect, mulțumesc frumos pentru răspuns!

| alina2k18 a răspuns:

Da, e cum ai auzit.
Cunostinta ta a dat examen la fr si eng pentru ca avea mai multa baza in ele, tu poti da romana si engleza si daca intri la eng - nrv, norvegiana fiind lb 2 nivelul la care vei incepe va fi de incepator.

| AllexTheWolf explică (pentru alina2k18):

Acum nu știu dacă dau la română și engleză, sau doar doar la engleză laughing Oricum, nu mai contează atâta timp cât ambele variante sunt posibile. Mie îmi convine oricare. O să mai întreb și când merg să depune dosarul. Apreciez răspunsul, mulțumesc mult!

| mastadont a răspuns:

Asta depinde mult de facultate, fiecare are modul propriu de susținut admiterea. La Cluj de exemplu se dă admitere doar la una dintre limbi.

| AllexTheWolf explică (pentru mastadont):

Și în cazul ăsta pot să-mi aleg limba la care să dau admitere?

| mastadont a răspuns (pentru AllexTheWolf):

Da. Dar trebuie să fie una dintre cele alese ca specializare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate informatiile astea ar trebui sa fie pe site-ul facultatii.

| Teodora888 a răspuns:

Buna. Ce mai faci? laughing Sunt curioasa daca ai intrat la facultatea respectiva si cum a fost cu admiterea, fiindca sunt si eu interesata de specializarea aceasta. happy Eu am vazut pe internet specializarea la UBB din Cluj si nu era cu proba scrisa, din cate stiu.