| anotherwoman a întrebat:

Salutare,
Recent am descoperit ca nu mă mai simt in locul potrivit. Imi doresc sa plec din România.
In urma concedierii din luna mai am decis sa ma întorc în provincie sa mă relaxez toata vara. Am profitat de ocazie ca ai mei părinți au renovat casa bunicii si s-au mutat toti 3, mi-am luat motanul si-am petrecut 4 luni de liniste, verdeață cat vezi cu ochii, apusuri, este si un lac aici, plimbări cu bicicleta, sport, meditat, yoga câteodată, am participat si la 3 programe de dezvoltare personala pe care le-am platit netinand cont ca sunt somera, ca n-am fost la somaj si poate ar trebui sa tin de banilaughing
În urma acelor programe si timpul petrecut in natura, in liniste, m-a facut sa-mi dau seama ca imi irosesc potențialul daca mai raman in aceasta țară. Am cateva frustrări de la locurile de munca pe care le-am avut, recunosc cu exemple chiarlaughing : a) in loc sa se scoată postul pentru cine dorea sa aplice a fost trimisa o colega. Întâmplarea face ca eu eram la fumat cu superiorii si managerul principal, m-am prins de discutia ce începuse înainte sa ajuns, a inchis telefonul, m-a întrebat daca stiu engleza si apoi mi-a oferit un post mult mai jos. Cam cu vreo 3 trepte. Sau b) m-au concediat dupa ce am fost promovată in companie pe departamentul legal, fara sa am studii in domeniu. Cand m-au concediat mi-au spus sa raman acasa ca-mi platesc preavizul, ceea ce au si făcut. In penultima zi a preavizului sunt sunata si mi se cere daca vreau pentru 15 zile in plus la salariu sa vin sa-mi semnez demisia. Super, nu?laughing
Vreau sa plec de una singură, asa ca intr-o aventura pentru mine. Glumesc. Dar nu stiu de unde sa incep, m-am tot uitat pe yt, pe articole, insa m-am ametit de tot.
Mi-ar placea tare mult daca cei care au plecat de unii singuri si au trăit la modul cum imi doresc eu, fara obligatii acasa, fara vreun partener de viață, cineva asa care pleacă sa faca ceva pentru visul lui caci in România aparent nu se poate. Acum 2 ani n-am fi plecat nici plătită, imi placea, acum sincer abia astept sa plec intr-o civilizație normala si curata.
Vreun sfat?
Multumesc si zi frumoasa sa aveti.

7 răspunsuri:
| Pantagruel a răspuns:

Ai permis de conducere?

| Panamax a răspuns:

Eu am plecat de capul meu prin tari straine, dar n-am intrebat pe nimeni daca este ok sau nu.Stiam ca asta vreau.

| cristimihailov a răspuns:

Pot sa te intreb ce varsta ai?
Pentru ca uneori plecarea poate fii prea tarzie de la o varsta in sus.

M-as uita in locul tau intr-o tara a carei limba o cunosc.

Ce limbi straine cunosti, nivelul cel putin conversational, nu doua cuvinte, 10 semne.

| anotherwoman explică (pentru cristimihailov):

Da, cunosc limba engleza extrem de bine, de altfel majoritatea interviurilor pe care le-am dat au fost discutate asa. Am 27 de ani.

| anotherwoman explică (pentru Panamax):

Eu spun ca stiu deja ca voi pleca. Doar cautam un sfat, o idee de unde sa incep sa caut informații.

| anotherwoman explică (pentru Pantagruel):

Nu.

| cristimihailov a răspuns (pentru anotherwoman):

Inteleg atunci ca ai doar cateva tari:
Canada
Australia
Noua Zeelanda
Singapore
UK
Gibraltar
Si poate Japonia.

Trebuie sa nu uiti un lucru: ceasul biologic merge, si vei dori sa ai un copil cat de curand.

Apoi, intr-o tara straina daca mergi si incepi de la 0 e mai greu, nu de alta dar sa adaugi la pensie, va trebui sa castigi mai mult.

Daca vrei plecat instant, atunci uk sau gib sau singapore daca reusesti sa te angajezi.

Daca o planifici, atunci Australia sau nz sau canada. Ia in considerare ca nu vei ajunge in aceste tari decat pe la 30 de ani. Daca incepi acum si ai tot ce ele cer.