| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Sunt un bărbat de 39 de ani cu studii medii și bacalaureat și posed permis auto B și CE. Aș dori să urmez o carieră în MAI sau MApN. Probabil voi opta pentru MApN ca SGP(consider că este mai ușor de intrat și recrutează periodic). Ce sfaturi și detalii îmi puteți da? Ce armă să aleg și la ce forțe(terestru, marină, aerian)? Posed permis auto B si CE. Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| TimberWolf a răspuns:

Bossultane, in armata se intra doar cu pile, iti zice baiatu, repartitiile alea doar ei stiu cum le fac, in acelasi stil comunist.
Acum am inteles ca se intra mai pe bune avand in vedere razboiul din Ukraina, incearca si vezi cum e.
Pe auto sunt mereu locuri mai multe si ai sanse mai mari, baftalo!
Eu ti-as sugera sa incerci la subofiteri, nu e asa greu de intrat si mai ales daca o fi adevarat ca acum se intra pe bune, merita sa incerci.

9 răspunsuri:
| ninuku a răspuns:

Te poti inrola pana la 45 de ani, la ce forte, depinde de tine, depinde daca tie teama sau nu de apa sau de inaltimi, si pe langa asta trebuie sa fii si apt fizic pentru ca o sa fie foarte mult efort fizic, nu e ca si cum te duci la orice loc de munca.

| ninuku a răspuns (pentru TimberWolf):

Aici te inseli nu s-a intrat ca SGP (soldat/gradat profesionist) cum se numesc acum, inainte se numeau MAC (militar angajat pe baza de contract) pe pile, daca se intra pe pile poate ca erau la subofiteri si ofiteri ca sa prinda o unitate mai buna sau mai aproate de orasul natal, si ti-o spune unu care a fost 10 ani in armata.

| TimberWolf a răspuns (pentru ninuku):

Da frate, ai dreptate, nu stau sa ma cert si cu tine.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru TimberWolf):

Nino nino, ce prostii scrii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TimberWolf):

Salutare! Cum aș putea să încerc la subofițeri? La postliceale e limită de vârstă. Sa fac vreo facultate/academie de specialitate? Ce face un SGP la auto? Atribuții de sofer pe autospecialele care necesită C-ul? Mulțumesc!

| TimberWolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, scuze, am uitat de limita de varsta care e 30 la subofiteri.
Pentru auto trebuie sa ai B C E si tu zici ca le ai, nu?
Atributiile unu SGP la auto sunt mai multe, depinde ce au ei nevoie, am un vecin care e soferul comandantului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TimberWolf):

Să încerc la posturile de subofițer(jandarm, politist, pompier) scoase la concurs de MAI? Aș fi tentat la Jandarmerie. Jandarm sau SGP la auto(cu intenția de a evolua ca maistru militar la auto? Mulțumesc!

| TimberWolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi cum e cu limita de varsta, incearca de ce nu, ai putea incerca si la subofiteri la penitenciar dar la fel, cred ca limita de varst e pe la vreo 30.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TimberWolf):

Salut, Lupică27! Am B-ul și acum fac CE-ul special pentru SGP arma auto. Oare salariile diferă în funcție de forță? De ex. la aerian oare au mai mult ca cei de la terestru?