| NaturalLl a întrebat:

Care este diferenta dintre Box si Kickboxing?

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

In box folosesti doar bratele, in kickboxing folosesti si picioarele pentru lovituri.
Boxul foloseste pumni si tehnici de blocare, kickboxing-ul foloseste lovituri.
Diferenta in a evita o lovitura: in box te poti apleca cat mai jos, in kickboxing, tehnica asta este mult prea riscanta, de aceea adversarii au o postura aproape verticala.
La box nu se accepta loviturile sub centura, pe cand la kickboxing, da.
La box, capul este principala zona de atac, pe cand la kickboxing, tot corpul.
Diferente in metode, tehnici, origini (box - grecesc; kickbox-japonez) etc.

3 răspunsuri:
| Perversul69 a răspuns:

In kickboxing se folosesc si loviturile cu picioarele, pe cand in box doar cu mainile

| devilshelp a răspuns:

La Kickboxing se folosesc pumnii, picioarele, coatele. La box doar pumnii

| Dura_Antonio_1994 a răspuns (pentru Lostlyric):

Meriti funda pentru romanul asta happy