| Mirceadumb a întrebat:

decurand am descoperit ca am un lipom la cap care nu este foarte mare. am citit si se poate opera. Daca te operezi de el si scapi de el poti sa te imbarci? eu sunt viitor navigator. ma gandesc ca nu are cu ce sa te afecteze pentru ca eu practic ma tratez de acea afectiune. dar daca ai un chist la nivelul capului si te operezi si il scoti? poti sa mai navighezi?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pune pe el zeama portocalie de la rostopasca, dimineata si seara, timp de 1-2 saptamani.

| ALGator a răspuns:

Nu are nicio legatura cu meseria. Daca iese in evidenta se poate opera. Nu e o deficienta mare. Un medic ti-ar putea da si raspunsul la intrebarea ta, daca lipomul e pe vreo lista cu afectiuni "interzise" la navigatori.

| Mirceadumb explică (pentru ALGator):

Ma gandesc la ideea ca poate "apasa" pe nervi sau pe ce am eu prin cap pe acolo. Am depistat acest lipom datorita unor dureri insuportabile la cap. le-am avut in urma cu vreo 2 luni, de atunci nu am mai avut dureri semnifiative. ma gandesc ca probabil a fost si din cauza ca am avut BAC-ul si poate eram si putin stresat.