| Dario_Iordache_1999 a întrebat:

.. vreau si eu sa stiu cum pot sa devin notar... adica fac facultatea de drept...dar dupaceea cica trebuie sa platesti nus ce taxa.minim 100. 00euro (Wtf) sau ca se mosteneste din familie ca poti intra la notariat cu ajutorul rudelor care au fost notarii si ei. Mie unu mi se pare un job interesant si destul de avantajos dara faza cu taxa parca ma inspaimanta... daca e adevarat faza cu taxa ziceti.mi si mie cam cat ar fi defapt sau ce alt ceva as putea face ca sa nu dau nus ce taxa. Merci. Dah fundaaa!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna. acest site e direct de la sursa, adica de la uniunea nationala a notarilor publici din Romania http://www.uniuneanotarilor.ro/? p=3. Dar sunt locuri limitatea, anul acesta au fost 3 locuri libere in judetul constanta.
Astfel, conform acestei liste, sunt scoase la concurs in total 48 de locuri (pentru 2014), dupa cum urmeaza:

Alba Iulia - 1
Bacau - 2
Brasov - 3
Bucuresti - 10
Cluj - 4
Constanta - 3
Craiova - 0
Galati - 10
Iasi - 1
Oradea - 3
Pitesti - 0
Ploiesti - 10
Suceava - 1
Targu Mures - 0
Timisoara - 0
Si exista o taxa anuala de studii in valoare de 7.500 RON ( pentru notar stagiat, cand faci stagiu, cel de 2 ani), si mai exista o taxa, taxa de examen pentru a putea sa intri in uniunea nationala a notarilor publici, pentru a face stagiu, care nu stiu cat este, dar cred ca sare de 800 lei

7 răspunsuri:
| paulmicutz a răspuns:

Taxa nu de de 10.000, e de fapt 5000 de euro si se plateste cand vrei sa intri in barou ca sa iti poti da examenul.

| LaLaura a răspuns (pentru paulmicutz):

Barou e pentru avocati, si taxa pentru a da examenul ca sa intri in barou e de 800 lei.

| KodrutZ a răspuns:

La cum scrii, cam slabe sanse sa ajungi notar. Da' mai stii...

| cristimihailov a răspuns:

Eu auzisem ca la Bucuresti ar ajunge la 500.000 euro taxa. Sau daca se retrage vreunul si te lasa pe tine la inaintare.

Oricum ar fi, recuperezi banii aia foarte repede.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu oferi ceva ce nu-ți aparține, adică funda!
http://www.uniuneanotarilor.ro/
Pa, pa.

| Dario_Iordache_1999 explică:

Imi pare rau pentru greselile facute dar am scris mesajul de pe telefon :?

| Dario_Iordache_1999 explică:

Si faza cu dau funda am vazut.o la mai multi laughing ma gandeam ca asa va atrag atentia big grin merci pentru ajutor