| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor...Pentru a mă putea anganja in domeniul it, (nu ma refer la partea de programare) mai mult la cea software si hardware..am nevoie de o diploma/facultate anume...eu unul mă pricep, de mic ma pasionează calculatoarele si stiu sa fac multe (in afara de programare incerc sa o învăț). Întrebarea mea este daca te poti angaja cu ceea ce știi fara sa ai o diploma sau o facultate anumita

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Well, până la urmă depinde de angajator. Și eu fac asta în firma, mă ocup (printre altele) de o rețea de vreo 80 de pc-uri inclusiv vreo 2 servere, in principiu mentenanță, retelistica, chestii generale și nu am diplome. Nici măcar nu am făcut prea multa informatică la școală. Dar ca și pe tine, mă pasionează domeniul și am o oarecare intuiție care mă duce de obicei la sursa problemelor ce apar și la găsirea soluțiilor.
Posibil sa fie mai greu sa te angajezi pe in post unde sa faci exclusiv asta, dar până la urmă poți solicita o probă practică angajatorului, asta ar trebui sa ii intereseze, the diploma doesn't get the job done, you do.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe angajator (privat) il intereseaza ce STII sa faci, nu diplomele.
Soar la stat te angajeaza pe baza de diplome si... pile.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu e nevoie de diploma, competentele contează. Bine, acum depinde și ce pretenții are angajatorul.

| Frank51 a răspuns:

Dacă ai ceva proiecte bune și ești avansat nu contează diploma, de cele mai multe ori. Dar evident, unele companii au această condiție.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai cum zici ca stii sa faci multe dar nu programare laughing deci esti pe langa. Mergi la un magazin de calculatoare sa fii vanzator

| Eireann a răspuns:

Nu ai nevoie neaparat de diploma/ facultate dar ai nevoie sa ii demonstrezi angajatorului ca " te pricepi". Daca nu ai experienta sau un portpfoliu singura varianta este o proba de lucru dar sunt foarte putini care au timpul si dorinta sa iti ofere o sansa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea vad ce ai putea sa faci in domeniu fara programare... Sa cunoștințe serioase de proiectate hardware. Doar poate sa vinzi calculatoare pe la un magazin. Penrru asta nu ai nevoie de diploma.

| VoidEternal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu știi cât de multe nu știi.

Fără programare, dar tot in domeniul IT:

Sys admin
Analist securitate cibernetică
Retelistica, Network administrator
designer UX
IT support
Administrator baza de date
Tester
Etc. Lista poate continua.

Programarea e doar o parte din domeniul IT care se da pe la nasul majorității pentru castigurile potențial mari pe care le poți avea. Puțini știu că într-o companie serioasa un sys admin câștigă mult mai bine ca un programator. Se câștigă desigur bine și în programare dar trebuie sa fii foarte bun ca sa ai succes.

| siriusblack98 a răspuns:

Îi interesează strict experiența în domeniul privat. Nu diplome.