| dvdjanz a întrebat:

Salutare, vreau sa știu la ce materii trebuie dat bacalaureatul pentru a intra la UMFCD și ce nota trebuie luata. Am intrat pe site și am văzut la lista admișilor nota bacului, punctajul obținut la admitere și *disciplină obligatorie*, ce este asta?

Mersi!

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Bănuiesc ca dorești la medicina generală/dentară.
Nu conteaza nota la bac se folosește in caz de departajare dar foarte rar, pentru ca mai întâi se ia punctajul la proba obligatorie ( Biologie) și apoi la proba opțională și in final media de bac. Ca note anul acesta ultima medie pentru medicina generală a fost 75 puncte la taxa ( datorită suplimentării locurilor).
Punctajul obținut la admitere este punctajul total : proba obligatorie plus proba la alegere.
Proba obligatorie este Biologia, iar in cazul farmaciei este chimia organica (cea cu 60 de puncte). Apoi vine opțiunea fizica/chimie pentru medicina și biologie vegetală/ umană pentru farmacie.
La UMFCD nu se da punctaj din oficiu. happy

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Ca sa intri la orice facultate trebuie sa dai proba optionala la ce iti place, ca sa asiguri o nota cat mai mare. Am auzit indivizi care ziceau ca numai cu proba la alegere data la materia X intri la facultatea Y, ceea ce este fals.
Disciplina obligatorie depinde de profil. Aici gasesti mai multe: https://www.google.com/......39501.html
Facultatile obisnuiesc sa foloseasca drept criteriu de departajare nota de la disciplina obligatorie profilului obtinuta la examenul de bacalaureat, de asta este mentionata. De notat este faptul ca departajarea se aplica cand nota din examenul de admitere este aceeasi intre X candidati. Unele facultati cer examen de admitere, altele nu. Trebuie sa verifici pe paginile lor.

| WhiteLife a răspuns:

La universitățile de medicină și farmacie in general se intra pe baza notei obținute la examenul de admitere; nota de la BAC se folosește în cazul departajării, când două persoane au aceeași medie de admitere (sunt diferente de la o universitate la alta).

| dvdjanz explică (pentru WhiteLife):

Da inteleg acum, mersi mult de tot!

| dvdjanz explică (pentru LPCTSTR):

Multumesc mult, trebuia sa realizez ca asta inseamna disciplina obligatorie...