| Junseng a întrebat:

Salutari! Am o întrebare pentru cei care lucrează in domeniu sau au cunoștințe. Sunt din Constanța si am destul timp liber si as vrea sa ma apuc, în paralel, cu munca de bolt sau taximetrie. Atestatele te duc pentru ambele cam in aceeași bani. La taximetrie poți sa închiriezi un taxi cu 120 de lei pe zi, la bolt cu propria masina. Acum fiecare știe sa facă o comparație între ele cu avantaje si dezavantaje. Ce mi-a-ți recomanda, taxi sau bolt?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Anul trecut erai in armata! Te-au dat afara? Altfel nu poti lucra in taximetrie decat la negru si apoi, daca faci un accident sau te prinde politia fara acte, zbori din armata!

| Junseng explică (pentru Salontanul):

Lucrezi in armata ca sa stii despre ce vorbesc? Nu stau sa iti dau ție explicație la modul in care poți lucra in paralel cu armata. Am zis ca am destul timp liber, asta nu înseamnă ca nu mai sunt in armata, asta înseamnă ca sunt la tură si cu asta ți-am dat cam multe detalii. Si parca am spus și ceva de un atestat. Am întrebat strict ce ar fi mai profitabil. Nu este problema ta mai departe. Ai comentat ca sa te afli in treaba.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Junseng):

Am atatea vacante si concedii in armata cati ani de lucru ai tu si poate mai mult. Daca te uitai peste raspunsurile mele ai fi aflat ca sunt militar de cariera. Cariera militara nu accepta sa ai alt contract de munca. Citeste legea 80/1995 cu modificarile ulterioare. Mai ales de la Art. 30 inainte. Daca esti SGP citeste Legea-384/2006 Statutul SGP si legile 51/2006 si 23/2012 privind amendarea Legii 384! Oricum asta nu te indritueste sa fii needucat in raspunsuri.

| Junseng explică (pentru Salontanul):

Nu sunt SGP. Si daca pana acum nu ai aflat in toată cariera ta, cu acordul comandantului unității se poate lucra cu contract de munca si in alta parte. Problema este ca multe locuri de munca nu te accepta cu contract de munca, pentru ca dacă tu pățești ceva la locul lor de munca ei trebuie sa despăgubească armata, adică mai bine se lipsesc de tine ca mai sunt si alți oameni care vor sa muncească si nu prezintă riscul tau. Mergi la A1 si interesează-te daca nu ma crezi pe mine.