| KeNNT3D a întrebat:

Salute TPU. Ce parere aveti despre armata? Am 16 ani so am auzit de legiunea straina, am inteles ca accepta si persoane de la 17+, cum stiu sigur ca nu o sa iau bacul si o sa am meseri rele sa zic ASA, ma gandeam sa incerc aceasta varianta, am inteles ca si salarile sunt bune, deci aia mi-ar prinde bine sa imi ajut si mama si fratele, rudele sa zic, etc. Parintii mei sunt divortati, pe asa zisul "tata" cand l-am intrebat a zis da iti semnez foaia direct, deci se pare ca nici acum nu-i pasa de mine, in fine, mama nu stiu, dar cred ca ar semna si ea, i-ar parea rau daca m-as duce dar mai ales daca ma duc si nu ma mai intorc ( dau coltu pe front, sau alte motive) contractul e pe 5ani parca. Intodeauna mi-a fost greu nu cred ca ar putea fi cu mult mai rau daca reusesc sa iintru acolo.
Voi ce parere aveti?
Ofer funda, astepti pareri\sfaturi.

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Opreste-te, pune frana, deci chiar asa te sperie pe tine viata? Ca nu o sa ai un loc de munca bun fara bac? Frate, fi atent la ce iti spun si baga la cap, nu ai nevoie de o diploma sa iti spuna cine esti, bacul nu iti va decide viitorul, decat daca il lasi tu sa faca asta, se castiga bani si fara bac daca te duce mintea, si eu am dat de greutati incepand de la 14 ani, greutati care aproape m-au facut sa imi doresc moartea, ai spus ca la ai tai nu le pasa de tine, am aceeasi situatie, si nu numai cu parintii, nu cunosc nici o persoana care sa se fi interesat de mine de 5 ani incoace, ma rog, armata pare sa fie pentru tine un refugiu, daca spui "gata plec in armata si scap de toate" inseamna ca fugi de problemele tale, si daca raman nerezolvate te vor bantuii toata viata, nu poti sa fugi de ele.
Te poti duce in armata si toata povestea ta sa se termine cu un glont, da nu cred ca asta iti doresti, lasa astea deoparte, ai 16 ani, nu ai de unde sa stii daca nu o sa iei bacul, iar daca nu il iei nu iti face probleme, cam 70% din populatie nu are bac, asta nu inseamna ca toti acestia au ramas pe strazi, prinde putin curaj.

25 răspunsuri:
| Kenwill a răspuns:

Pai nu stiu sigur in ce conflicte e implicata legiunea straina, dar nu cred ca o sa "mori pe front", doar daca Franta se baga intr-un razboi atunci ai sanse mari xD
Meh, deci sa poti intra trebuie sa cunosti bine limba franceza (cred ca au un curs gratuit pentru voluntari) si ai o conditie fizica buna.

http://en.legion-recrute.com

Aici gasesti toate informatiile de care ai nevoie. E un site in limba engleza dar presupun ca daca vrei sa intri in legiunea straina trebuie sa cunosti limba engleza. Um alta posibilitate ai putea sa te introlezi is USMC (united states marine corp), sau pe romaneste "puscasii marini". Ai mare sanse sa vezi actiune acolo :P

| Kenwill a răspuns (pentru Kenwill):

Si sa ai* laughing

| mgtow a răspuns:

De anul viitor poti face armata voluntara in Romania cu salariu de 1000 lei in mana timp de 6 luni apoi poti continua sa ramai, asa mai vi in vizita acasa, si soldatii romani freaca manganu ca nu fac mare lucru prin armata

| mgtow a răspuns (pentru MarianWLF):

Nici eu nu am bac si ca sofer pe autobuz castig 2000 lei pe luna fata de unu cu bac care ia 800 lei se mai gandeste el ce o sa faca

| KeNNT3D explică (pentru Kenwill):

Merci de sfat!

| KeNNT3D explică (pentru mgtow):

Mersi si tie de sfat man! Daca ajung si eu la un salariu dala fac cinste cu 2 blonde si o lada de bere laughing

| KeNNT3D explică (pentru Kenwill):

Din cate am inteles astia din legiune is un fel de mercenari platiti. Deci tragi tu concluzia cam cu ce se ocupa

| mgtow a răspuns (pentru KeNNT3D):

N-ar fi rau

| MarianWLF a răspuns (pentru mgtow):

Exact ce ziceam, tocmai i-ai dat un exemplu din ceea ce vorbeam si eu, o foaie de hartie nenorocita nu o are dreptul sa iti spuna ca ai esuat in viata daca nu ai bacul, ma doare ca multi nu inteleg asta si se simt invinsi odata ce au picat, trezirea, mici sau mari, deschide odata ochii aia nenorociti.

| William a răspuns:

Crezi ca faci fata acolo? https://www.youtube.com/watch?v=pPmK4OxLtAQ
Daca da, atunci du-te.

| Kenwill a răspuns (pentru KeNNT3D):

Neh, nu sunt mercenari ci un fel de unitate formata doar din straini. De fapt este foarte avansata si este elita armatei franceze, au luptat alaturi de alte tari in Afganistan, Iraq etc. Astia lupta sub steagul francez, in schimb mercenarii nu fac asta pentru ca de obicei sunt angajatii unei organizatii paramilitare. Hmm dar chiar poate te bagi intr-o organizatie de genul, G4C e cea mai cunoscuta si are contracte peste tot in lume. Lupta chiar si in orientul mijlociu, deci poate nu o sa ai parte doar de pazit bogatasilaughing

| Kenwill a răspuns (pentru Kenwill):

G4S...f-ck writing

| darrio2007 a răspuns:

Nu e chiar asa usor.Vezi aici.
Sursa:http://www.cancan.ro/......eptat.html

| KeNNT3D explică (pentru MarianWLF):

Da,,.rahat de foaie, da is unele joburi faine la care trebuie bac asta e naspa...

| KeNNT3D explică (pentru Kenwill):

Dahee hee o sa vad ce gasesc..merci de ajutor

| Cosmin86 a răspuns (pentru MarianWLF):

" se castiga bani si fara bac daca te duce mintea", 90 % din oamenii care incearca asta ajung niste ratati care te servers la restaurant si asteapta umili sa le lasi un bacsis.

| MarianWLF a răspuns (pentru Cosmin86):

Reia fraza care mi-ai repetat-o si analizeaza, am spus "daca te duce mintea", din 20 de persoane s-ar putea sa reuseasca doar 1 din ele fara bac, si fiind vorba de tine, straduieste-te sa fi tu acel 1, stiu ca multi ajung vai de capul lor, dar depinde de fiecare, pentru ca daca nu ai bac nu e sfarsitul vietii, de ce sa ajungi un ratat fara bac si sa te consideri asa cand poti incerca sa faci ceva chiar daca nu ai luat bacul, decat sa spui "ma angajez la mc" incerci sa schimbi situatia pentru ca nu e nimic de pierdut. Asa e ca 90% esueaza, asta pentru ca nu e usor, stiu ca nu e usor deloc, toti alearga dupa reusita in viata si ajung sa aiba parte doar de o alergare dupa nimic, dar sa lasam frica de esec si sa incercam, peste tot in jurul nostru numai vorbe negative si descurajari, lasati odata deoparte prostiile astea, "nu o sa reusesi, nu poti, altii au esuat asa ca si tu o sa esuezi", asta aud zilnic in jurul meu, nu mai mir de ce exista asa putina incredere de sine, nu mai arunca cu negativism peste altii, multi nu reusesc pentru ca se lasa influentati de astfel de vorbe si uita sa incerce macar.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MarianWLF):

Eu nu am de ce sa "incerc", eu am luat bacul cu nota peste 9 de mult... era doar o parere personala, ca am vazut ce s-a intamplat cu multi din fostii colegi care au luat note mici ( gen sub 7 ).

"nu mai arunca cu negativism peste altii", nu e negativism, e ceva realist... dupa cum ai zis chiar tu "1 din 20".

| KeNNT3D explică (pentru Cosmin86):

Da. E si asta dar poate nu toti am avut profesori buni sa ne explice asa bine etc..EU de pilda din cauza asta am ajuns la un liceu in care daca vreau sa dau bacu ma lasa corigent sau repetent nu doar pe mine ci si pe alti. Am avut si probleme in copilarie.pnm, divort mama/tata am schimbat de 2-3 ori o scoala. Conteaza si asta si nu sunt singurul in situatia aceasta... In fine.

| KeNNT3D explică (pentru MarianWLF):

Sa speram ca nu doar 1 din 20 o sa reuseasca...macar mai multe. Adev si treaba cu alergatul.

| MarianWLF a răspuns (pentru Cosmin86):

Normal, pentru asta se baga pe gat de mic copil, realismul, gen "sa fiu realist, nu pot face asta", pai daca esti realist nu iti intreci limitele, in loc sa visam la lucruri mai mari ne limitam doar la ceea ce stim, ma rog, fiecare avem conceptii diferite.

| Cosmin86 a răspuns (pentru KeNNT3D):

Da, conteaza si liceul, sa fie colegiu national, nu o scoala profesionala cu profesori de 2 bani.

Nu ai putut sa te muti la alt liceu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru MarianWLF):

Nu a plecat nimeni de la premiza "nu pot face asta", din contra, are 16 ani, inca poate face foarte multe.

Ideea era sa nu plece de la inceput "aaa, abandonez scoala, ca fac bani altfel", in conditiile in care nu e sportiv de performanta ( gen de la 3 ani fotbal sau alt sport la club de specialitate ), ci sa se gandeasca CONCRET ce poate si ce nu ( ca nici legiunea straina nu e pentru oricine, sunt conditii foarte dure acolo si nu sunt nici prea multi bani ), cat timp INCA se mai poate face ceva in privinta asta.

Repet: la 16 ani inca nu si-a "ales" niciun drum, intamplator e la un liceu de idioti (care ar trebui concediati TOTI) si eu cred ca inca se mai poate muta, la un liceu cu oameni NORMALI LA CAP care sa-l sprijine in ce vrea sa faca.

| KeNNT3D explică (pentru Cosmin86):

Sincer poate reuseam si la alte liceuri ca la liceu asta se iintra cu media 4-5 si eu am intrat ca bossu cu 7 ca niste profesori exceptionali sau gandit sa iii invete ''scoala'' pe aia care stiau deja ce trebuia si pe noi astia ne-au lasat de izbeliste, profu zicea stai cuminte ca te trec, si fix in clasa a 8-a m-a lasat corigent la mate, si povestea poate continua. Deci n-are rost sa ma mut la un liceu gen economic sau mate-info, intelegi tu, ce sa facem, educatia in Romania e super tare nu ai ce zice. LA bac n-are rost sa ma gandesc ca dupa ma lasa profesori corigent sa fie siguri ca nu dau bacul. Si nu sunt singurul in situatia asta. Success.

| Cosmin86 a răspuns (pentru KeNNT3D):

"la liceu asta se iintra cu media 4-5" -> de ce ai intra intr-un asemenea liceu? La mine la liceu ultima medie a fost 8.80.

Si la facultate, ultima medie 9.45.

Spre astea trebuie sa te orientezi.

Muta-te de la jegul ala de liceu cat mai e timp...