| alexstb a întrebat:

Saut TPU Daca am terminat clasa a8-a aici si vreau sa plec in ata tara pe a 9-a ce sa intampa: 1-Ma duc pe a-9a
2-s-au Ma duc tot pe a8-a! ajutati-ma cei care stiti sigur dau funda!

4 răspunsuri:
| kindersiatatt a răspuns:

Te duci in clasa a-9a automat... funda?

| Valenttina a răspuns:

Buna! Cu siguranta te vei duce inca o data pe clasa a 8-a.Am avut un coleg care a plecat de pe clasa a 7-a si a mai facut-o odata acolo deoarece, cei de acolo au spus ca trebuie sa se acomodeze cu limba, cu toate ca el stia ceva ceva, l-au pus la incepatori! Eu zic sa faci liceul in tara si sa pleci dupakiss

| alexstb explică (pentru Valenttina):

Baga id meu te rog alex.dj45 mersiwinking

| anyhylator a răspuns:

Eu am fost in Italia. Am plecat sa fac clasa a 7-a acolo. Pentu a ma inscrie intr-o clasa am fost supus la mai multe teste(toti profesorii stau la o masa si iti pun intrebari in functie de materie). eu nu am avut probleme deoarece stiam si limba, i-am uimit cu matematica(materia din Romania este inaintea celei de acolo). In fine dupa terminarea examinarii mi-au spus ca ma trec intr-o clasa mai mare dar eu nu am vrut deoarece stiam ca ma intorc in Romania si astfel nu mai eram in aceeasi clasa cu colegii de aici. Deci ceea ce trebuie sa stii este ca vei fi inscris in clasa normala, clasa corespunzatoare celei din Romania, dar daca dovedesti ca stii materia(cea de la noi) te vor trece intr-o clasa mai mare(asta daca vrei tu, dar nu iti recomand daca vrei sa te inorci, deoarece la noi nu vei face fata. Acolo eu decat am repetat materia pe care am facut-o la noi, eram primul din clasa.
Pentru Spania am un prieten care a fost inscris intr-o clasa mai mare( nu era destept deloc si nici nu stia limba.
Daca vrei sa te mai ajut cu ceva sau cu nai multe detalii, da-mi un mesaj! happy