| anonim_4396 a întrebat:

Se merita sa faci Facultatea de Stiinte Politice? Adica, iti asigura diploma obtinuta vreun post la Guvern sau ceva asemanator?

8 răspunsuri:
| ReusxD a răspuns:

Da iti asigura diploma pentru un post la Guvern.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lol da ce esti pe vremea comunistilor? nicio facultate nu iti asigura niciun loc de munca ori te descuri dupa ce termini facultatea ori te stergi cu diploma la fund

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ReusxD):

Serios? ti a asigurat tie vreo facultate locul de munca?

mira
| mira a răspuns:

Nu cred ca iti asigura postul, ci doar cunostinte ca sa reusesti la un eventual concurs.

| TheAce a răspuns:

Pleci de la o premisa gresita. Nimic nu e din start ''asigurat''. Evident ca daca vei termina o facultate cu o medie mica (sa zicem 7-8) nu vei avea sansa de a prinde loc la un master bun care ulterior sa te recomande (alaturi de experienta profesionala) pentru un post bun. Daca insa vei avea medii bune, vei fi remarcata din facultate, vei termina u brio si un master si vei acumula si experienta profesionala atunci fii sigura ca vei reusi sa prinzi postul dorit! Totul tine de tine si de modul in care te vei ''exprima''. Nu astepta insa nimic de-a gata. Performantele se obtin cu multa munca si seriozitate. Nu mai suntem in comunism.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu te auzi când vorbești?
În Guvern?
Diploma o iei dacă treci examenul de licență, locul de muncă ți-l găsești.
Nu uita că toate facultățile sunt o loterie.
Pa, pa.

| NemNUZ a răspuns:

Poate asigura, dar nu in Romania gandeste-te si tu cate facultati de stiinte politice sunt in tara, nu e logic? Nu te baza niciodata, trebuie sa stii sa te descurci, uite chiar eu am un vecin care a terminat la politehnica si acum e somer.

| mimiwewem a răspuns:

În nici un caz, nu!