| RandomJ a întrebat:

Merită să fii traducător în ziua de azi? Nu vreau să aud comentarii de genul,, Roboții vor lua această meserie, deci renunță", doresc răspunsuri cât mai serioase. Mă interesează care dintre limbile exotice este cea mai căutată în prezent (dacă puteți face și un clasament, mulțumesc), dacă pot da meditații sau să devin profesor la diferite centre de limbi străine și dacă îți poți găsi o slujbă în învățământul universitar sau chiar la centrele culturale respective. Aș fi întrebat și de SRI, dar sunt nesigur la diverse afirmații făcute de câțiva oameni. Rog seriozitate

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fara "Se" la "merita"! Ideea este sa ai si vad, sa fii intr-un oras mare unde se cere asta. Cred ca limba chineza si vitnameza sunt la moda! Vin multi chinezi aici si multi vietnamezi care lucreaza aici. Apoi vor navali musulmanii si cu limba araba te intelegi cu majoritatea.

| RandomJ explică (pentru Salontanul):

Scuze pentru greșeala gramaticală. La chineză mă gândeam și eu, devine tot mai populară și va deveni ca engleza o Lingua Franca dacă economia va continua să crească. La arabă m-am gândit, dar accentul meu nu corespunde și mi-e greu să țin pasul. Vietnameza aș învăța-o de unul singur, în țară nu există deocamdată profesori specializați și la mine în zonă apar din ce în ce mai mulți vietnamezi. Și mulțumesc!

| Salontanul a răspuns (pentru RandomJ):

Cu placere si sa fii sanatos, si sa ai succes in viata!

| RandomJ explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc mult! Sănătate îmbelșugată și ție!

6 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Chiar daca "toata lumea" stie engleza sau o alta limba, traducator nu poate fi oricine. Trebuie sa aiba atestat de traducator, altfel documentul tradus nu are valabilitate juridica. Specialitatea de traducator este grea si in facultate. Cineva cunoscut a facut-o si avea si cate 12 examene pe sesiune.
Cat priveste robotii, acestia traduc doar in litera documentului tradus, nu si in spiritul lui. Ori, de multe ori nuantele in traducere sunt importante.

| RandomJ explică (pentru mi25):

Mulțumesc pentru răspuns! Sunt conștient că va fi grea, mai ales pe secția pe care doresc și să am atestat, dar merită?

| MariaEElena0505 a răspuns:

Îți place? Ți-ar plăcea sa fi traducător? Dacă raspunsul este da, fa asta. Dacă nu, mai gândește-te, însă fa ceva ce-ți place. ‘)