| random1620 a întrebat:

Se poate sa te duci la o facultate de constructii sau arhitectura sau design (ceva de genu) daca ai fost pe mate-info?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Poți merge oriunde - doar să te "ducă"

| elemonis a răspuns:

Buna.
Poti merge la ce facultate doresti tu indiferent de filiera/profilul absolvit la liceu.
In fiecare an fiecare facultate afiseaza pe site-ul ei oferta pentru admitere(de exemplu: specializari, locuri la buget/taxa etc. ) si informatii privind modul de admitere(de exemplu: admitere cu examen sau pe baza de dosar si in ce constau ele).

| Frank51 a răspuns:

Nu, doar pe mate, sau maxim jandarmerie.

| gookan a răspuns:

E mai greu sa treci de la profil uman la facultate de constructii, dar daca ai facut mate-info poate doar sa fie un avantaj.

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, normal. Matematica aia prinde bine.

| Iote a răspuns:

Cum se zice mai sus, matematica facuta te va ajuta mult in constructii sau arhitectura. Mai rau era invers.

| random1620 explică (pentru Iote):

Da dar ma gandeam ca trebuie neaparat sa mergi la un liceu de arte. (la mine in oras e unul pe filiera de arhitectura dar parintii n-au vrut sa ma duca acolo...)

| Iote a răspuns (pentru random1620):

Nu e neaparat.