| darctron a întrebat:

Soldat angajat înseamnă sgp sau subofițeri? nevoie urgent să știu dacă trebuie bacul sau nu

13 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

De Bacalaureat stiu ca ai nevoie.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca soldat simplu - nu ai nevoie de BAC, doar de 18 ani implinti.
Ca subofiter in schimb, ai nevoie de BAC.

| darctron explică (pentru Violleta2022):

Eu întrebam care dintre cele 2 înseamnă expresia soldat angajat

| Wr3nch a răspuns:

Sgp e soldat gradat profesionist. Nu iti trebuie bac, te rup probele.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darctron):

SGP inseamna Soldat Gradat Profesionist - te poti angaja oricand daca treci de probele medicale si daca ai peste 18 ani.
https://www.notabn.ro/......-romaniei/

Subofiterul - are un grad mai inalt si acesta are nevoie de BAC si scolarizare de subofiteri.
http://smmmsfa.ro/admitere-in-scoala/conditii-de-recrutare-si-admitere/

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spune-i, te rog, Jassminei sa nu mai vorbeasca prostii! Eu nu pot sa-i spun ca m-a blocat. Soldatul nu este subofiter. Daca nu stie gradele in armata sa caute, macar, pe net. Le gaseste acolo. https://bit.ly/3fZ5xUl

| Ciprian09 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sgp,minim 10 clase,medical, psihologic,sportiv, interviu, toate eliminatorii!
Subofițer- se pot înscrie de la civili la militari, bac+postliceala/facultate!
La militari, trebuie sa aibă minim 3 ani vechime, iar școlarizarea se face de la 3 luni la 1 an!
Acum depinde pe ce vrei sa mergi, la maiștri militari e alta mâncare de peste!

| darctron explică (pentru Violleta2022):

Tu nu mai vorbi tâmpenii că se vede că nu te pricepi

| darctron explică (pentru Wr3nch):

Mai omule citește întrebarea

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru darctron):

Te-ai rezolvat laughing Si eu i-am raspuns (mai frumos) si m-a blocat. Este cu probleme la PC.hee hee

| Violleta2022 a răspuns (pentru darctron):

Ia de citeste linkurile alea, ca nu le-am scris eu.
Cand nu stii de nici unele si ceri ajutor, fii cu bun simt si taci din gura, daca nu esti capabil sa spui "multumesc".

| Wr3nch a răspuns (pentru darctron):

Am citit nenea. Daca nu ai realizat ca soldat angajat si soldat gradat profesionist is fix aceiasi chestie eu zic sa mergi pe santier, ca acolo nu se citeste.

| darctron explică (pentru Wr3nch):

Păi na nu puteam sa fiu 100% sigur doar pentru că conțin amândouă "soldat"