| Valisarpe a întrebat:

Stie cineva cam la ce facultati pot intra cu media 7 la bac?

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

La oricare, cu condiția să înveți bine pentru admitere.

| Valisarpe explică (pentru mihai69):

Ma interesa ceva fara admitere

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Valisarpe):

De ce vrei sa faci facultate daca te astepti sa iei 7 la BAC/ai luat deja 7? Facultatile la care poti intra cu medie asa de mica sunt alea fix degeaba, gen fizica, filologie, filozofie, chimie, ingineria mediului, asistenta sociala si alte bazaconii de-astea. Gindeste-te mai bine citi bani o sa toci daca stai 4 ani la facultate, ia banii aia, fa un curs de ceva care chiar sa iti ofere un viitor in maxim 6 luni (inclusiv CISCO, dar poate fi si ceva mai putin avansat, gen bucatar, electrician, instalator) si apuca-te SA TRAIESTI! Facultatile din Romania, cu foarte putine exceptii, fabrica purtatori de diploma, nu oameni pregatiti sa intre in piata muncii!

| Valisarpe explică (pentru GabiDumitrescu):

Stiu ce zici, eu vreau mai mult ca sa ma pot muta la camin sa lucrez ceva timp ca pot lua chirie si dupa bye bye

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Valisarpe):

Cauta din timp si gasesti de lucru direct. Cheltui bani aiurea cu inscrisul la facultate. Vezi ca imediat ce termini liceul, fie ca iei BAC-ul, fie ca nu, poti sa aplici pentru somaj. Iei cam cit alocatia, dar in cateva luni pui deoparte cit sa inchiriezi ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am cunoscut pe cineva care a luat bacul in anul 2011 si a avut media la dosar 6 si un pic. Pe atunci se intra cu note mai mari decat acum la multe facultati. A depus dosarul la ASE si a aplicat la toate facultatile din ASE. La prima repartizare s-a intrat cu media 9 si ceva la buget si cu 8 si ceva la taxa (asta la aproape toate facultatile din ASE). Ea a depus diploma de bac si prima rata din taxa pentru a-si valida locul pentru a doua repartizare. La a doua repartizare a fost admisa la Facultatea de comert la taxa. S-a dus la facultate, si dupa primul semestru s-a transferat la facultatea de Contabilitate si Informatica de Gestiune (pentru ca acea facultate o interesa). In prezent, este contabil la Accenture si a ajuns sa castige 4500 lei. Cred ca este o idee preconceputa sa spui ca daca ai medie mica nu poti face o facultate care sa te ajute.
Plus, sa nu mai spunem ca exista si universitati private si nu toate au o reputatie asa de proasta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

4500 net la Accenture? Ce zgiriie-brinza nenorociti mai sunt si astia... P.S. Zi o universitatea privata de la noi care e in top 500 la nivel mondial.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asa si-a negociat ea salariul. Nu stiu daca ei i-ar fi oferit sau nu mai mult daca negocia mai bine.
Nu am stat sa studiez universitatile private, dar am auzit, de exemplu, ca Universitatea Romano Americana este vazuta destul de bine.

| Sn4k3 a răspuns:

La facultatile private (la Bucuresti la Romano Americana de exemplu), la informatica economica la Brasov, la Iasi la Gheorghe Asachi. Astea sunt cele pe care le-am vazut.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Sn4k3):

Te poti uita la mediile de admitere din anii trecuti.

| RxTx a răspuns:

La toate