| Gia23 a întrebat:

Stie cineva cum ar putea suna testul scris la postul de inspector debutant proiecte din cadrul primariilor?

14 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu ți-a dat nimic de învățat (bibliografie) pentru concurs? Testul, probabil, va fi tip grilă.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cere de la Primărie bibliografia si chiar si cărțile respective din care sa înveți. Daca refuza sa îți dea materialul bibliografic atunci te du la Biblioteca si fa rost de cărțile respective. Eu am fost in situație dar pentru un alt post si au refuzat sa îmi dea materialul bibliografic, dar l-am obținut de la Biblioteca municipala. Este adevărat ca daca nu am avut domiciliul in municipiul reședință de judet, mi s-a dat voie sa studiez materialul in Biblioteca.

| Gia23 explică (pentru floresdemayo):

Mi s-au dat foarte multe legi, din pacate, testul nu e grila, ma interesa o forma de sinteza, petru altii care au mai dat, mi se pare horror sa inveti legi cuvant cu cuvant!

| dannyel86 a răspuns (pentru Gia23):

Eu nu vreau sa te descurajez in niciun fel, dar in institutiile publice nu se intra atat de usor. Va ocupa postul doar cel care trebuie (care are pile) si iti spun din surse sigure ca se poate ca cel ales sa aiba dinainte acces la subiectele date la examenul scris, pentru a i se asigura cu succes intrarea pe postul respectiv.
Am sa-ti dau doua exemple pe care le-am intalnit eu: sofer angajat la primarie, care a devenit contabil cand postul s-a eliberat. Profesor de Geografie devenit secretar la scoala gimnaziala la care a predat anterior. Si te asigur ca mai existau candidati pe lista poate mai bine pregatiti decat cei alesi.
Iti doresc mult succes si mi-ar placea sa aud ca tu ai fost exceptia de la regula (ca ai fost admisa pe postul pentru care te pregatesti).

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Gia23):

Părerea mea, e similară cu cea a lui Danny. De obicei, nu sunt deloc negativistă, dar trebuie să fii puțin conștientă de avantaje (dacă sunt). Gândește-te, ți-au pus în mâini o grămadă de pagini, de legi, de capitole, de articole, pe care să le memorezi, intr-un timp extrem de scurt. Crezi că poți? Probabil că nici ei nu le cunosc mot à mot.
Ar putea să existe și o lege, referitoare la modul de desfășurare a unui examen, pentru un post vacant in cadrul primăriei, iar inspectorii sefi de pe acolo, își fac doar datoria. Dacă te prezinti la concurs, măcar vezi cum se desfășoară, iti satisfaci o curiozitate. Însă fără susținere, șansele de a răzbi sunt aproape nule.
Să imi spui și mie dacă câștigătoarea se află printre candidați.

Când eram studentă, se scosese la concurs un post de secretară in cadrul facultatii. Aveam sala de curs, chiar lângă secretariat. ieșind din sală, pe coridor, cred că erau peste 30 de candidate, toate elegante, titrate, prezentabile, rafinate, ca niște actrițe la casting. Înțelegi tu...
Însă, aveam să aflu mai târziu, că postul a fost ocupat de altcineva, fără concurs.

Dacă îți ajută, ca idee, am găsit pentru tine un model de examen:

http://primariavaleaseaca.ro/......202017.pdf

Să ai success, dacă nu acolo, măcar in altă parte!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru dannyel86):

Din profesor, secretar? Nu cumva invers?

| Gia23 explică (pentru floresdemayo):

Da stiu ce vreti sa spuneti, cu titlul de dedicatie, dar ce ma pune pe mine pe ganduri e ca acum 2 ani s-a scos acest post la concurs, din 7 candidati, 6 au picat la scris, si ultimul la interviu, ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca nu ar fi tocmai aranjat, sau, nu vor sa il dea, este pastrat bine, ca mi se pare dubios, ca din 7, niciunul sa nu fie apt, macar cu 5, sincer, vorbim de oameni cu studii superioare, de un 5 inveti, mama ma-si, bine, daca te lasalaughing)!

| Gia23 explică (pentru dannyel86):

Sincer, am dubii, dar, fiind in somaj tehnic din cauza virusului, am zis ca am timp sa ma pregatesc si ca este o oportunitate pentru mine, oricum ar fi ea, din pacate, in orasul in care locuiesc, fiind foarte mic, genul asta de post apare odata la ani distanta, merg sa ma conving "pe pielea mea" ca nu este de mine, sau ca nu cunosc pe cine trebuielaughing, ideea e ca eu vreau sa ma pregatesc pentru ca nu vreau sa pierd timpul cu concursul, sa ma fac pe mine de ras, sa zic asa, e un standard pe care vreau sa il mentin, dar m-ar fi ajutat sfaturi de la cei care au mai fost in aceasta situatie!

| Gia23 explică (pentru floresdemayo):

Astazi merg sa depun dosarul, sunt sigura ca aia de la relatiile cu publicul va gandi " inca o victima" laughing))

| dannyel86 a răspuns (pentru floresdemayo):

Salut. Chiar asa cum am scris: din profesor a ajuns secretar de scoala. happy

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru dannyel86):

Cum s-a-ntâmplat? A venit titularul pe post sau de ce?
Nu ai de ce îl invidia. A coborât, nu s-a ridicat. Dacă era băiat deștept, îl schimba cu cel de director, nu de secretar.winking

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Gia23):

"Din 7 candidati, 6 au picat la scris, si ultimul la interviu"

Las' că alesul va fi al 8-lea, fără concurs. big grin

| Gia23 explică (pentru floresdemayo):

Da, asa cred si eu, ca deja lucreaza ala, prin Germanialaughing))! Mai face un ban cinstit si se prezinta la post! laughing)

| dannyel86 a răspuns (pentru floresdemayo):

Omul din sistem are, se pare, sustinere si prioritate. Si ce daca sunt altii mai buni? E omul lor si trebuie promovat. Mi se pare mie ca postul de secretar e mai bine platit decat unul de profesor. Probabil nu mai avea catedra la Geografie si de aceea a incercat (si reusit!) pe postul de secretar. Marele lui avantaj a fost ca locuia in aceeasi localitate, ceilalti candidati fiind nevoiti sa faca naveta (dar asta nu trebuie sa fie un criteriu de departajare).