| Alinaaacv a întrebat:

Stie cineva sa-mi spună cum pot sa ajung estetician? Ma refer la cel care face modificări feței cu acid etc. Ce trebuie sa urmez si cat durează?
Dau funda!

13 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

In primul rand trebuie sa faci facultatea de medicina care dureaza 6 ani apoi sa dai examenul de rezidentiat si sa iti alegi ca optiune dermatolog sau chirurg plastician sau chirurg estetician, asta daca iti permite nota pentru ca la dermatologie se intra cu nota mare

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de medicina, sectia chirurgie plastica si reparatorie.
Facultatea de medicina dureaza 6 ani si rezidentiatul inca 4 ani, ca sa iesi medic. Medicina este o facultate foarte grea, unde esti fortat sa muncesti pe rupte si sa inveti tot timpul tanand pasul cu noile descoperiri medicale si thenologioce, pe acre esti cumva obligat sa le aplici in meseria ta.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaaacv):

Acelea cursuri sunt pentru cosmeticiene.

Fara o facultate de medicina nu poti face operatii estetice sau reparatorii.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaaacv):

Botoxul poate fii injectat atat de o cosmeticiana autorizata, dar si de un medic estetician.
Asta nu este operatie estetica sau reparatorie, este doar o procedura cosmetica (exact ca si injectiile facute in fund de catre asistente, pe care le pot face atat medicii cat si asistentele).

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaaacv):

Hai sa ne intelegem, ca sunt 2 situatii de la cer la pamant!
O fata distrusa de acid necesita chirurgie reparatorie, facuta de un medic estetician profesionist, care a terminat o facultate de medicina si rezidentiatul.
Pentru o injectare cu botox, ai nevoie doar de un curs de cosmeticiene, nefiind nevoie de facultate de medicina.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaaacv):

Pentru putin.
Succes la BAC! ....anul viitor happy

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

Medicina mami, medicină apoi (dac-o fi ceva?!) te specializezi

| Eireann a răspuns:

In UK asistentele medicale cu un curs de pregatire suplimentara pot sa faca injectii cu Botox si fillere dar Botoxul e o substanta controlata teoretic ( desi multi gasesc pe net sau la prieteni) deci nu ai cum sa o obtii fara reteta. Deci tot la medic ajungi.