| andrey663 a întrebat:

Stiti cumva daca la facultatea de instalatii din cadrul UTCN se pune accentul mult pe fizica?
Am cunostinte minime dar ma descurc binisor la matematica.Sunt sanse sa pot recupera pe parcurs sau trebuie sa am o baza solida?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Cu cele "minime" si cu inca "un pic" in plus, fii sigur ca vei promova examenul ---doar sa vrei, ca de putut se poate!
Fizica si chimia, ca discipline aferente anului I, se regasesc in planul de invatamant al tuturor facultatilor din componenta UTCN---asa ca, orice alta facultate ai alege, nu scapi de ele! Si apoi, nu ele doua sunt problema, ci multe alte discipline despre care n-ai nicio idee.
Succes la admitere!

6 răspunsuri:
| andrey663 explică (pentru alessia5158):

Multumesc! M-ai ajutat mult.

| alessia5158 a răspuns (pentru andrey663):

Cu placere!

p.s. Am dat un ochi prin orare!--- destul de multe dintre disciplinele de la instalatii sunt identice cu cele de la robotica (unde-i student fiul meu).

| andrey663 explică (pentru alessia5158):

Și se descurca bine? Adică i se pare greu?

| alessia5158 a răspuns (pentru andrey663):

Sa nu crezi ca n- are examene restante! Are, caci nu se streseaza prea mult! --- dar se duce la examene, in toate sesiunile de restante, pana promoveaza. Stia de la bun inceput ce-l asteapta(a terminat un liceu tehnologic, profil servicii!) ---a ales ce-i mai greu, cu atat mai mult cu cat putea sa opteze pentru locul ocupat la FSEGA(informatica economica).Si, culmea, a ales robotica cu predare in limba engleza! Doar la inceputul anului I si dupa primele cursuri, mi s-a plans ca-i greu--- zicea ca "profii vorbesc in chineza" si nu pricepe nimic! Dupa ce au inceput laboratoarele, "chineza"profilor a devenit mai pe-nteles!
Asa ca, porneste la drum cu gandul ca este unul greu (in primii 2 ani) dar vei razbi!---- cu un "pic" de efort si cu ceva mai multa determinare!

p.s.
1. Daca te descurci mai mult decat "binisor" la matematica, da si testul grila pentru AC si ETTI!
2. Dupa ce vei termina cu bacul, iti sugerez sa iei la puricat website-urile fiecarei facultati la care concursul se face pe baza de dosar si pe principiul "media bate optiunea"---vezi ce domenii de studii are facultatea respectiva, care sunt specializarile pentru fiecare domeniu, ce discipline vei studia pe an de studii. Totul, pentru motivul ca, la inscriere, vei completa o fisa de optiuni pe care marchezi ordinea preferata a domeniilor la care doresti sa studiezi(nu se pun specializarile, ci domeniile!). Cum nu stii ce contracandidati vei avea, nu te lasa influentat de media ultimului admis, in anul anterior, la un domeniu sau altul!--- marcheaza domeniile in ordinea descrescatoare a propriei tale dorinte!

| andrey663 explică (pentru alessia5158):

Multumesc de raspuns! Nu vreau la AC sau ETTI deoarece informatica nu e domeniul meu preferat.Eu am vrut la Academia Fortelor Navale dar am cazut la medical.M-am uitat pe site-ul facultatilor de la UTCN si cam stiu unde o sa-mi depun optiunile, cea mai mare problema o reprezenta fizica.
Multumesc mult pentru informatii!

| alessia5158 a răspuns (pentru andrey663):

Succes si numai bine!