| Felictiy a întrebat:

Stiti la ce facultate sa dau? Eu sunt a 8a si vreau sa dau la stiinte sociale. Dar nu prea stiu ce sa ma fac dupa..in afara de drept este ceva mai bun? Si daca as merge la drept in afara de avocat ce pot sa ma fac?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Procuror, judecător, juristconsult.
Dar la științe sociale ți se deschid multe alte oportunități.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dreptul ar fi foarte bun dar numai daca vei iesi un jurist foarte bun, altfel nu ai mari sanse, avand in vedere inflatia de absolventi de drept din prezent.
Cu dreptul poti fi judecator, procuror, avocat, notar, consilier juridic, secretar de consiliu local, toate profesii bine platite.

| 1231242 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Salutări!

Inflație de absolvenți la drept?! Dar nu cred că este așa, la drept intră puțini de obicei.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru 1231242):

Asta o crezi tu, sunt foarte multe facultati de drept, mai ales particulare. Inainte de 1989 existau, din cate stiu, numai 4 facultati, acum cred ca sunt cateva zeci.

| Violleta2022 a răspuns:

Pana una-alta, mai ai 4 ani grei si lungi sa termini liceul. Eu spun sa te focusezi pe ce ai nevoie acum, nu peste 4 ani, ca de intri acum la un liceu foarte prost, nu mai ajungi peste 4 ani, la nici o facultate. Toate la timpul lor!
Acum este timpul examenului de capacitate si de luat note foarte mari, ca sa intri la un liceu bun!

| Sporea_Danutzu_1977 a răspuns:

Buna! Deci, vrei sa te duci la stiinte sociale, acolo o sa ai de invatat dar va merita deoarece s-ar putea ca la sfarsit de 4 ani sa te razgandesti si vei avea alte locuri unde sa te duci, eu, as vrea sa ma duc la drept si acolo poti sa te faci in mare parte procuror, notar, judecator, avocat si inca cateva pe care nu le mai stiu. In orice caz, la drept este foarte mult de invatat iar despre facultatea la care vrei sa te duci depinde de tine deoarece conteaza ce ti place sa faci, poate ti plac limbile straine, poate geografia, poate romana, trebuie TU sa te gandesti ce iti place si sa te indrepti spre drumul pe care stii ca esti fericit, nu te uita neaparat la bani deoarece poti sa faci multi bani intr-un loc dar daca nu ti place nu are niciun rost deoarece timpul trece super greu, alege ceva ce ti place, succes!