| MateoTrad a întrebat:

Sunt clasa a 10-a si caut o facultate.Care este diferenta dintre urmatoarele facultati: marketing, management si administratia afacerilor? Care m-ar ajuta mai mult daca deja am o afacerein desfasurare?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Marketing - te baga mai repede pe partea de vanzari.

Management - te baga mai repede pe partea de administrare resurselor intr-o firma (deja existenta)

Administratia afacerilor - e un fel de management dar pentru firme mici.

Oricare din ele te ajuta. Unde una nu ajuta, alta completeaza.

Oricum ai lua-o NU facultatea te va ajuta daca ai o afacere in derulare ci doar tu, spiritul tau analitic si dragostea de risc, precum si disciplina interioara si puterea de munca.

Asa ca orice ai face, fa dupa cum consideri tu ca ti se pare ca iti place mai mult.

Nu te speria, majoritatea materiilor sunt foarte asemanatoare. Economie, matematica, drept, management, istorie, contabilitate, marketing, etc faci la toate. Doar ca in unele mai mult, in altele mai putin.

5 răspunsuri:
| Marcian a răspuns:

Marketing-ul se ocupă cu promovarea, publicitatea etc.
Managementul se ocupă de leadership (liderii - cu ce se ocupă ei, ce tehnici folosesc).
Administrarea afacerilor se ocupă în parte ce ce se ocupă managementul și, în plus, cu alte activități și noțiuni administrative.

| cristimihailov a răspuns (pentru Marcian):

Tu incerci sa traduci cuvintele sau iti dai cu presupusul?

| mixxjim a răspuns:

In administrarea afacerilor faci cate ceva din toate domeniile, sa stii si cum sa-ti organizezi afacere, si cum s-o vinzi, si sa intelegi cate ceva din contabilitate, si din actiunile de import-export etc. Deci asta te invata "cate ceva" din toate, celelalte doua aprofundeaza ori vanzarile, ori conducerea unei afaceri care e deja organizata. Problema este la absolvire, daca nu ai afacerea ta, cu administrarea afacerilor e foarte greu sa-ti gasesti un loc de munca pe profil, si cu managementul la fel. Cel mai bun, teoretic, ar fi marketingul, ca poti intra mai usor pe vanzari. Deci in functie de afacerea de care vorbesti, tinand cont ca nimic nu e vesnic, faci alegerea care crezi c-ar fi mai potrivita. Succes!

| Marcian a răspuns (pentru cristimihailov):

Și, mă rog, ce-am spus greșit? Răspunsul meu este destul de similar cu al tău (nu l-aș mai fi trimis dacă l-aș fi văzut pe al tău înainte). Nu am obiceiul să dictez definițiile ca din carte cum, de altfel, nici tu nu ai făcut.

| cristimihailov a răspuns (pentru Marcian):

Scuze.