| Petrovic a întrebat:

Sunt clasa a opta şi efectiv nu sunt hotărât unde să merg la liceu. Îmi doresc la Seminarul Teologic Ortodox, pentru a continua cu Teologia şi a mă face preot, cât şi alte licee (profil economic) pentru a continua cu Geologie/Geografie/Istorie. Îmi doresc să mă fac profesor. Ce sfaturi puteți să îmi dați? Ce licee ar trebui să urmez? Mă interesează de Capitală.

5 răspunsuri:
| Maria_Ana_1997_zEIi a răspuns:

Mergi unde iti doresti la liceu, profeor te faci dupa liceu, mergi la o facultate si faci modulul pedagogic. funda?

| George_Gr_1995 a răspuns:

Sfaturi ar fi puține, de ce ai vrea sa te faci preot sau profesor? Sai fii și tu la rândul tău în locul profesorilor de care toți elevii își bat joc și care își toaca nervii pentru 800 lei pe luna? Nu ai o inițiativa bună,gândește sa te faci bărbat adevărat, un inginer, un arhitect ceva legat de IT ca se cauta mult în ziua de azi oameni specializați în calculatoare, telefoane etc la cum evoluează tehnologia, învață engleza de acum și te va ajuta pe viitor cat despre preoție...nu e un drum bun. Fa -te apreciat de lume prin munca nu prin cântece și înmormântări. Funda?

| Petrovic explică (pentru George_Gr_1995):

La început la profesor știu că salariul este mic, dar cu timpul crește.

| George_Gr_1995 a răspuns (pentru Petrovic):

Nu poate creste mai mult de 10 milioane, dacă ești director și în același timp profesor posibil sa îl ai mai mare dar ca profesor...e grav, adică nu depășești 800-900 lei pe luna.

| Petrovic explică (pentru George_Gr_1995):

Sora mea e profesoară și are 1600 de lei salariu (are doctorat).