| arianamarie60 a întrebat:

Sunt în clasa a 11-a la științe sociale și nu știu ce vreau să fac după ce termin liceul. Mă gândeam să dau la drept, dar am o cunoștință care nu lucrează în domeniul în care s-a specializat, ci lucrează la Dedeman. Apoi, m-am gândit să încerc la poliție, dar nu cred că am vreo șanșă și nici nu vreau să am același loc de muncă ca și sora mea, deoarece nu vreau să fiu comparată cu ea "Tu nu ești la fel de bună ca sora ta!" Sau "Tu faci totul ca ea!". Nu am niciun talent, nici la actorie, nici la dans sau muzică. Mi-ar fi plăcut să pot da la actorie. De ce e așa greu să iei o decizie în privința viitorului? Nu vreau să am o meserie si o viață plictisitoare în care să fac același lucru până ies la pensie. Nu vreau să merg la locul de muncă doar așa că am nevoie de el. Vreau să fac ceva diferit în fiecare zi. Vă rog ajutați-mă! Dați-mi idei de joburi!

8 răspunsuri:
| aimullah123 a răspuns:

Stai linistit eu nu stiam nici in a 12-a ce sa fac. Stiam doar ca trebuia sa merg la o facultate. Am ales sa merg la inginerie fara sa imi doresc eu cu adevarat si am ajuns sa ma retrag big grin App vezi ca daca te retragi de la buget nu vei mai putea sa intrii la o alta facultate tot la buget. Tu trebuie sa incerci in mai multe domenii sa vezi care ti se potriveste. Daca vrei sa faci o facultate te duci si vorbesti cu cineva care a fost la facultatea respectiva si ii ceri informatii despre cat de grea e facultatea si ce se intampla pe acolo si ce ai tu chef sa il mai intrebi. Sa nu te duci undeva fara sa ai habar pentru ca s-ar putea sa fie naspa si sa pierzi timpul aiurea.
Orice ai face sa nu stai ca muncitor necalificat toata viata. Ai nevoie de o specializare. Sa fii si tu bun la ceva, sa cunosti si tu un domeniu. Tu ce pasiuni ai?

| arianamarie60 explică (pentru aimullah123):

Buna! Multumesc de raspuns! Dupa ce ai renuntat la inginerie, ce ai facut?

| arianamarie60 explică (pentru aimullah123):

Buna! Multumesc de raspuns! Dupa ce ai renuntat la facultatea de inginerie ce ai facut? Te-ai inscris la alta facultate sau ti-ai cautat un loc de munca?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru aimullah123):

Dacă renunți, poți intra tot la buget, pierzi doar 1 cât ai făcut acolo, dacă e mai scumpă facultatea la care ai intrat a doua oară, ai opțiunea să o plătești pe prima și să o faci pe a doua la buget.

| aimullah123 a răspuns (pentru arianamarie60):

Acum fac o scoala de instalatori

| arianamarie60 explică (pentru aimullah123):

Si iti place? E ceea ce ti-ai dorit?

| aimullah123 a răspuns (pentru arianamarie60):

Neah, simt ca mai bine as lucra cu capul decat fizic din cauza ca o sa lucrez intr-un mediu cam naspa.
Inca ma mai gandesc sa fac o facultate dar as vrea una usoara. Eu cand eram mic imi doream sa fiu psiholog

| arianamarie60 explică:

In locul tau, as profita de situatie si as merge la facultate, mai ales daca stii ce vrei sa faci. cred ca dorinta ta de cand erai mic este una care poate inca persista in subconstientul tau.