| anonim_4396 a întrebat:

Sunt șanse sa îți faci un viitor in România fără facultate?
Sunt stresat fiindcă nu mi-am găsit un rost, locuri de munca găsești greu.

16 răspunsuri:
| ovidiu123432 a răspuns:

Din punctul meu de vedere clar nu.
In strainatate poti face multe si fara scoala, chiar propria firma (stiu pe cineva care a facut)

| Sn4k3 a răspuns:

Daca te pricepi la ceva anume care nu necesita facultate da. Daca zici ca nici nu stii unde sa lucrezi, e nasol. Trebuie sa gasesti ceva ce-ti place, ce ai putea sa inveti si sa tragi tare gen web developing, n-ai nevoie de facultate, cursuri se pot face pe net si nu e asa greu + ca se plateste bine, ca job-uri cu salariu minim pe economie sunt multe daca asta vrei. Daca te intereseaza, mai cauta pe net in ce consta. Multi care lucrau in domenii total diferite au reusit sa invete si sa se angajeze acolo fara facultate, asa ca e foarte posibil daca chiar inveti. Important e sa stii si engleza caci majoritatea tutorialelor/cursurilor sunt in engleza, in romana sunt mai putine informatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Decat firma, dar daca nu te duce capul nici de tabla inmultirii, o sa dai faliment din prima luna.

| Frank51 a răspuns:

Facultatea nu iti asigura succesul, ci este un suport/sprijin spre acesta. Daca nu esti bun la ceva anume, daca nu ai o calitate, o valoare pentru care sa atragi atentia, din pacate sansele sunt foarte mici sa ai succes, si foarte mari sa lucrezi pe bani putini.

In nici-un caz facultatea nu te schimba ca om, daca esti un caracter infect, ramai asa toata viata, si la locul de munca si in viata de familie.

| Valyasdfg a răspuns:

Numai acum ți-ai dat seama? Eu nu-mi mai văd viitorul în România... dacă merg la lucru in Spania, înapoi nu mai vin, vreau ca viitorii mei copii să aibă o viață de lux nu de rahat cum e în prezent în România, pe când voi avea copii, va fi ceva normal pentru ei limba spaniolă, sunt român dar până la urma mă interesează familia mea, din partea mea să se spele pe cap cu România,eu anul ăsta mi-am rezolvat cu permisul, la anul am în plan evadarea definitiva din România, asta e, până atunci strâng bani si am plecat, că nu te poți duce doar cu necesarul de bani, mă duc și la cules dar măcar știu că muncesc pentru ceva, vă urez succes, și plecați cât sunteți tineri că n-are rost sa așteptăm să îndrepte careva țara, s-au vândut multe din Romania care pot ajuta la economia României, chiar ieri am auzit, nici n-am știut, cică benzinaria LUKOIL e firmă rusească, ei bine, noi băgăm combustibil și banii pleacă la ruși, la fel și cu firmele din industria auto, sunt multi străini, noi lucram pentru ei și banii nu rămân în țară că merg la ei, ai tot așa multe alte firme străine, care din păcate, doar cu ele probabil mai au românii bani, că vine străinul și ne pune pâinea pe masă,

| wpetterssone a răspuns:

Poate că acest discurs te va ajuta: https://youtu.be/UF8uR6Z6KLc

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Si pe mine ma bate gandul asta asa ca m-am interesat cu cateva saptamani in urma si ai fi surprins cate
poti face fara facultate (asumand ca ai si tu niste cunostinte de cultura generala si stii macar o limba straina).

| xerxes1 a răspuns:

Am un vecin care a ramas repetent in clasa a 7-a si cu chiu cu vai a terminat 10 clase.
Acum are cam 80 de angajati prinre care si cativa ingineri.
Dar are un talent special pentru afaceri.
Deja in scoala vindea lucruri care nu se gaseau in magazine.

| Nimeni10 a răspuns (pentru ovidiu123432):

Pai dacă nu cunosc pe nimeni cine sa ma ia in străinătate, doar sa ma duc si dorm prin boscheți

| Nimeni10 a răspuns (pentru Frank51):

Asta e problema la mine nu am o pasiune nu sunt bun la nimic, de asta am devenit depresiv

| Frank51 a răspuns (pentru Nimeni10):

Sigur ai ceva ce te atrage, in orice masura. Faza e ca nu poti face nimic de la zero, este foarte greu. In strainatate poti sa ajungi foarte usor, depinde de tine cat de rabdator si perseverent esti acolo. Am trecut prin toate(desi am doar 22 de ani), si am putut sa vad ce este bine si ce e rau, am putut sa invat lucrurile care sunt bune, necesare, mi-am construit un caracter bazat pe valori, principii de care ma tin de acum incolo toata viata. Este important sa stii cine esti mai intai de toate.

Apoi trebuie sa incepi sa iti construiesti viitorul, fiecare secunda din prezent, fiecare fapta, fiecare vorba, te poate duce in sus sau in jos, totul depinde de tine.

| ovidiu123432 a răspuns (pentru Nimeni10):

Pai gasesti usor de munca dar trebuie sa ai mare grija, multi dau teapa.

| Nimeni10 a răspuns (pentru xerxes1):

Da dar lui ăla ii mergea mintea, iar mie nu prea imi merge

| Nimeni10 a răspuns (pentru Frank51):

Lucrezi in străinătate? u

| Frank51 a răspuns (pentru Nimeni10):

Nu. Am ales sa ma intorc in tara, sa urmez o facultate, iar apoi sa plec inapoi.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, sanse ai sa-ti faci un viitor in Romania, atat vreme cat ai ambitie si dor de munca, chiar si fara facultate, care oricum nu mai valoreaza nimic in ziua de azi.