| raluk27 a întrebat:

Sunteti de acord cu afirmatia "daca vrei sa inveti, inveti oriunde"? Eu cel putin zic un NU mare.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Nu e adevarat. daca esti intr-o clasa in care nimeni nu invata catusi de putin la nimic, tu de ce ai invata? nu se poate, efectiv. daca ai un prof care-i vai de capul lui, habar n-are sa predea (si vorbesc din proprie experienta), ce sa inveti, cum sa inveti, oricat ai vrea? ca si manualele sunt vai mama lor, nici sa vrei sa inveti singur din ele nu ai cum. presupun ca parintii iti tot spun asta, nu? ai dreptate, un nu foarte mare...

13 răspunsuri:
| mat31new a răspuns:

Nu poti, conteaza foarte mult starea psihica.

| Bitzy a răspuns:

NU.De acord cu tine!

| AngelOfNight a răspuns:

Fii atent la afirmatie pentru ca spune DACA vrei. Normal ca daca ai o stare de spirit naspa sau pur si simplu nu ai chef NU VREI sa inveti.
Deci da "DACA VREI sa inveti" atunci inveti oriunde si orice (nu trebuie neaparat un lucru bun cel pe care il inveti) tongue

| AndraEatsyourBrain a răspuns:

Pai eu as zice ca daca ai o stare de spirit necesara si ambitie poti invata oriunde dar...nu e neaparat necesar sa inveti oriunde... Sper ca te-am ajutat!

| raluk27 explică:

Ok, poate nu am fost suficient de explicita. Nu ma refeream la diema: sa invat in sufragerie sau in camera mea?
Ma refeream la institutiile de invatamant (mai ales superior). Am adresat intrebarea, cu riscul de a crea oarece dispute, dar chiar sunt curioasa de raspunsuri.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Eu zic DA la afirmatia asta. Faptul ca vrei un lucru cu adevarat esti mai aproape de a-l obtine.

| Dana211 a răspuns:

Eu cred ca intr-un fel se poate dar asta nu depinde doar de tine ca persoana ci si de cei ce te indruma, de cum isi dai interesul. Dar cu toate astea daca ai ambitie multa poti invata o multime de lucruri si singur sau intreband si documentandu-te

| raluk27 explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Acum e randul meu sa imi justific negatia: nu cred ca cei care termina facultati particulare trebuie sa fie considerati egali ca pregatire cu cei de la stat, sau mai grav, sa fie tratati preferential. Pur si simplu pentru ca pe durata studiilor nivelul de exigenta nu este acelasi. Stiu ca multi o sa imi sara in cap, dar precizez ca e parerea personala. Cam la asta s-a referit intrebarea mea. Am adresat-o pentru ca sunt multi care sustin acea afirmatie si as vrea sa stiu de ce.

| eugenl a răspuns:

Eu zic un DA mare. Si n-are nicio legatura cu facultatea. Si cei care termina facultatea si nu vor sa invete nu vor reusi in viata. Si trebuie tratati in mod egal. Unele firme au adoptat deja ideea de a lucra cu tinerii. Asta e un mod occidental de gandire. Vrei sa faci si inveti in acelasi timp. Nu-i intereseaza ce facultate ai termina atat timp cat esti bun si te afirmi.

| XxxBestKillerxxX a răspuns:

Pai daca nu esti un tantalau poti sa inveti la ori ce scoala

| raluk27 explică (pentru eugenl):

Sa lucrezi cu tinerii e altceva. Insa, in domeniul in care lucrez am intalnit foarte multe persoane, cu studii la particular extraordinar de slab pregatite, care nu cunosc lucrurile elementare, dar care se pretind a fi egali cu cei care au invatat temeinic, ba chiar iti arunca in fata ca e mai grozav decat altii. Totusi as spune ca o parte dintre angajatori mai tine cont de facultatea absolvita. Ca sa dau un exemplu: unul de la stat invata o carte de 400 de pagini, ia nota 7 sau 8, unul de la particular face un "proiect" (adica un referat copiat de pe undeva), sau invata raspunsurile la niste grile amarate (nici macar nu cauta el raspunsurile in carte, ca deja i se dau pe tava inainte de examen), ia nota 10 si apoi te intreaba: "vai, ai luat 8 si te bucuri. Ti se pare mult?". Bineinteles cu o fata de om care te compatimeste. Uitati-va cati adolescenti nu au curajul sa se prezinte de un examen de admitere la facultate. Dau bac-ul si gata, sunt ca si intrati. Macar incearca-ti sansa, iar dupa ce nu ai reusit, alege o facultate particulara, ca solutie de urgenta. De asemenea, conteaza si locul unde o faci. Daca esti la un liceu slab, intr-o clasa slaba, crezi ca asta te va stimula intr-un fel sa inveti, sa fii tu cel care vrea sa invete? Nu prea cred

| eugenl a răspuns (pentru raluk27):

Totul depinde de tine si de dorinta ta de a invata

| Estera123 a răspuns (pentru raluk27):

Nu cred ca oricine trebuie sa fie asociat cu facultatea unde s-a pregatit. Si nu ca as invata eu intr-o facultate particulara. Nu vad cu ce i-ar deranjat pe cei care chiar vor sa invete, locul unde invata. Chiar daca profesorul de la privat nu se chinuie sa isi faca studentul sa invete, dupa cum spui tu, asta nu inseamna ca studentul nu poate sa se duca mai des la biblioteca sau sa stea seara sa mai citeasca ceva carti. Asa cum se poate sa fie si la stat. Daca un profesor este exigent, chiar foarte exigent, asta nu inseamna ca il va face sa invete pe cel care nu vrea lucrul acesta. Si in conditiile astea, tot invata pentru un 5, si pe diploma scrie ca a terminat facultate de stat. Sunt de acord ca IN GENERAL, se intampla ca la privat sa fie mai putini studenti care sa invete de placere, dar asta nu da dreptul nimanui sa puna eticheta oricui termina o facultate privata sau de stat.