| Motisor a întrebat:

Știe cineva care e diferența dintre balneokinetoterapie și kinetoterapie, adică sunt doua domenii diferite sau una are ceva in plus fata de alta deși e același lucru?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și cu una și cu alta poți face acel ceva în plus.
Hai să îți explic simplu și oarecum poate imprecis și inexact ce faci la una și la cealaltă.
Un om normal învață să umble, să își utilizeze corpul să se miște când este copil mic. Apoi pe măsură ce crește poate face mișcări tot mai complexe. Dar sunt situații când boli, accidente și sau operații chirurgicale, sau boli ca poliomielita fac ca un om să fie handicapat, să nu poată să se miște, să își utilizeze în mod normal mușchii, articulațiile. Mușchii formează un tot unitar care contribuie la mers, la poziția bipedă. Dacă aceștia sunt atrofiați de o boală, de nemișcaere, etc, discpilina medicală kinetoterapie, se axează pe proceduri medicale specifice care ajută bolnavul să se poată mișca, gimnastică medicală, dar mai ales pentru omul bolnav, care nu se mai poate mișca.
Balneologia se referă la proceduri terapeutice și gimnastivă medicală care se fac în mediul acvatic, cadă de baie, bazin, cu apă caldă, termală sau apă obișnuită sauna, baie de aburi. Deoarece se referă la oameni bolnavi, uneori în vârstă care suferă de mai multe afecțiuni, și aici sunt multe proceduri și aspecte care trebuie învățate. Astfel la profilul balneokinetoterapie ești educat cu toată această gamă de proceduri.
La ambele ești și cadru medical, cu multe cunoștințe și abilități medicale, dar și profesor, instructor de educație fizică în acelaș timp, practici o ramură specială a medicinei, recuperare medicală motorie.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Balneo înseamă baie, proceduri balneare.
Asta are în plus.

| Motisor explică (pentru sadrian46):

Deci balneokinetoterapia are in plus fata de kinetoterapie, practic poți face același lucru că un kinetoterapeut dar poți să mai faci ceva in plus?

| Motisor explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc mult că m-ai lămurit, înțeleg acum despre ce este vorba, am sa merg pe kinetoterapie până la urmă, pare a fi mai flexibil decât balneokinetoterapia, întrucât nu te bazezi pe un bazin de apa să îți faci meseria, și tot în recuperare lucrezi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Motisor):

Nu te bazează pe bazinul cu apă, le poți face pe amândouă.