| Ga3yC00L a întrebat:

TPU ajutati-ma va rog mult.

Ce se intimpla daca nu iei deloc examenul din clasa a 8-a si la scoala in clasele 5-8 ai avut note proaste?

ce se intampla unii au zis ca nu mai intri la liceu altii ca dai in toamna altii ca nu se intipla nimic.

CARE ESTE ADEVARUL CE SE INTIMPLA IN CAZUL ACESTA? dau FUNDA celui care ma lamureste cel mai bine!

9 răspunsuri:
| Weyland a răspuns:

Dacă mediile îţi permit, vei da din nou în toamnă.

Dacă nu reuşeşti să treci nici în toamnă, atunci îl vei da în anul următor.

| Chupulix a răspuns:

Intri la un liceu foarte prost, asta se intampla. Ultimul pe care il pui pe lista de inscriere, dar liceul sa nu fie foarte bun.

| deeah2elen a răspuns:

Toti intra la un liceu, fie ca au avut note bune, fie proaste! Numai ca cei care au avut note proaste, vor ajunge la un liceu prost.

| anonimaM a răspuns:

Intri la un liceu mai slab, din ultimile pe care le pui pe lista.

| Luchian7 a răspuns:

Iar daca vrei sa trisezi la examen trebuie sa repeti anul scolar din nou si dai iar big grin

| Cor7ezz a răspuns:

laughing) Nu te mai lua dupa ei, asculta aici notele 5-8 + media la examene= Media de admitere, Adica cea cu care intri la liceu, evident ca daca ai avut note bune in 5-8 si la examene intri intr-un liceu bun daca nu asta e... unu mai putin bun Bafta

| KiDaAnDrEeA a răspuns:

Intri la un liceu prost iar viata ta se duce pe apa sambetei.

| KiDaAnDrEeA a răspuns (pentru Cor7ezz):

Depinde la ce profil vrea sa mearga..uman,real sau pedagogic. ca media se calculeaza diferit la fiecare, acuma sunt o gramada de licee, deci are de unde alege numa sa invete si ajunge pe drumu` cel bun

| alessia5158 a răspuns:

Vei intra in clasa a 9-a chiar daca nota de la examenul national( clasa a 8-a) este sub 5 sau daca media claselor 5-8 este mica. Asta, pentru ca invatamantul de 10 clase este obligatoriu pentru toti absolventii claselor a 8-a.

Examenul de clasa a 8-a( se numeste "evaluare nationala") se sustine o singura data intr-un an ( de regula, in luna iunie a anului respectiv).
Dupa examen, daca elevul nu isi completeaza fisa de admitere cu un numar cat mai mare de licee la care ar dori sa invete nu va putea fi repartizat la un liceu. In aceasta situatie, elevul va trebui, fara a mai sustine vreun examen, sa se inscrie la a doua etapa si chiar la a treia etapa de repartizare si, in fuctie de preferinte si de media de admitere, va fi repartizat la o scoala.